ЕКОНОМИЈА

Премиерот Заев повика на лидерска средба

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев вчера одржа прес-конференција на која упати повик за лидерска средба, која предлагам да се одржи во петок на 19 јули, во 14 часот во Клубот на пратениците. Во прилог на ова соопштение ви го пренесуваме обраќањето на премиерот Заев во целост: …

Повеќе »

Заев: Силно сме посветени на растот на економијата, преку поддршка на претпријатијата

Премиерот Заев, придружуван од заменик министерката за финансии, Ширет Елези, вчера во Министертсвото за финансии се сретнаа со високите претставници на ЕБОР, Анка Јоана Јонеску, актуелна директорка на ЕБОР во нашата држава и Анди Аранитаси, кој од септември годинава, ја презема оваа должност во земјава. На средбата е заеднички оценета …

Повеќе »

Премиерот Заев на средба со претставници на ССМ: Владата е партнер во социјалниот дијалог, работи за подобрување на животниот стандард на работниците

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, денеска, се сретна со делегација на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) претставници на синдикатите, членки на ССМ, предводена од претседателот Дарко Димовски. Учесниците на состанокот го поздравија напредокот на социјалниот дијалог, меѓу синдикатите, работодавачите и Владата како движечка сила за …

Повеќе »

Министерот за животна средина и просторно планирање, г-дин Насер Нуредини оствари средба со Н. Е. Амбасадор на Чешка Република Мирослав Томан

Денес министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини одржа средба со Амбасадорот на Чешката Република Н. Е. Мирослав Томан. Средбата беше во знакот на можност за размена на мислења и искуства, како и  интензивирање на соработката во областа на  животната средина. Министерот Нуредини изрази почитување за можностите за идна …

Повеќе »

Министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, престојува во официјална посета на Република Северна Македонија

На покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска и утре (15 и 16 јули 2019 година), министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. На средбата со МНР Димитров (вторник, 16 јули 2019 год.), се очекува да бидат разменети …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев се сретна со новоименуваната амбасадорка на САД Кејт Мари Брнз –  Инвестициите во реалната економија обезбедуваат одржлив економски развој

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со неодамна именуваната амбасадорка на САД во Северна Македонија, Н.Е. г-а Кејт Мари Брнз, со која разговораа за досегашната соработка помеѓу двете земји, но и за можностите за соработка во иднина, особено во полето на економијата. …

Повеќе »

Вкупниот промет во индустријата бележи пораст во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата, вкупно, во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, изнесува 111.7. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во мај 2019 година, во однос на мај 2018 година, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија …

Повеќе »

Силјановски: Најголемата опасност за опстанок на националните држави во Европа е транснационалниот глобализам

Во борбата за зачувување на националниот карактер на секоја држава мора да се надминат три главни форми на несигурност: физичка, економска и културна. Таканаречените популистички движења во Европа се во подем токму поради тоа што во својата политичка програма на својот народ им нудат физичка безбедност во границите на својата …

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Над 200 германски инвеститори дадоа нула оценка на работата на владата предводена од СДСМ во полето на економијата

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста, реагираше на соопштението на СДСМ. Соопштението ви го пренесуваме во целост: „Целата јавност слуша како лица од врвот на СДСМ блиски до Зоран Заев вршат рекет врз компании и бизнисмени низ Македонија уценувајќи ги за огромни суми на пари. Дополнително на тоа СДСМ ги покачи …

Повеќе »