ЕКОНОМИЈА

Eкономската состојба на деловните субјекти во второто тримесечје од 2019 година е понеповолна во однос на претходното тримесечје

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во трговијата на мало во второто тримесечје од 2019 година е за 0.2 процентни поени понизок во однос на претходното тримесечје, а e зголемен за 0.4 процентни поени во однос на истото тримесечје од 2018 година. Eкономската состојба на деловните …

Повеќе »

Средба на министерот Исмаили со амбасадорот на Руската Федерација, Баздникин

Министерот за култура Хусни Исмаили вчера во својот кабинет оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја, Сергеј Баздникин. На средбата, министерот Исмаили и амбасадорот Баздникин ја подвлекоа досегашната одлична соработка во делот на културата меѓу двете земји, која досега резултираше со реализација на повеќе  квалитетни содржини со …

Повеќе »

Два милиони евра за новите проекти за развој на селата и на подрачјата со специфични развојни потреби во 54 општини

Со средства од Програмата за рамномерен регионален развој на Министерството за локална самоуправа до крајот на годината ќе бидат реализирани 74 нови проекти за развој на селата и на подрачјата со специфични развојни потреби во 54 општини. Вкупната вредност на проектите е 124 милиони денари, или 2 милиони евра. Вчера …

Повеќе »

Средба Бектеши-Азеведо: СТО го препозна остварениот прогрес, Северна Македонија е на вистинскиот пат за отворена трговија и економски раст

Светската трговска организација (СТО) го препознава прогресот кој го направи Република Северна Македонија на патот кон светската трговска интеграција, а земјата е на вистинскиот пат за отворена трговија, поголем економски раст и креирање на нови работни места. Ова е заклучокот од средбата на министерот за економија Крешник Бектеши со генералниот …

Повеќе »

Официјална средба на министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и евроамбасадорот Самуел Жбогар

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини одржа средба со шефот на Делегација на Европска Унија во Република Северна Македонија, Н. Е. амбасадорот Самуел Жбогар. На средбата беше потврдена досегашната поддршка и соработка од страна на Европската Унија, како и заложбата за понатамошно развивање на соработката која Европската …

Повеќе »

74 лица со бугарски пасоши секојдневно емигрираат во Германија  

Секој ден просечно 74 Бугари, 79 Хрвати и 180 Романци минатата година емигрирале во Германија, па така населението во Германија надмина 83 милиони минатата година, според податоците објавени од страна на статистичкото биро на земјата, пишува Ројтерс. Нето миграцијата изнесуваше 400.000 за 2018 година. Повеќето од новодојдените доаѓаат од Европската …

Повеќе »

Манчевски ќе ја предводи нашата делегација на ITU Telecom World 2019

Владата на Република Северна Македонија на вчерашната 144-та редовна седница, ја разгледа и усвои Информацијата за формирање Работна група за презентација на Република Северна Македонија на ITU Telecom World 2019 и го задолжи министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски да ја состави и предводи нашата делегација на овој …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев му го честиташе преземањето на функцијата на Аранитаси

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев оствари средба со новоименуваниот директор на канцеларијата на Европската банка за обнова и развој во Скопје, г. Анди Аранитаси, кој ќе ја преземе функцијата од досегашната директорка Анка Јоана Јонеску на 1 септември 2019 година. Вицепремиерот Анѓушев му …

Повеќе »

Бектеши: Република Северна Македонија e силен поддржувач на отворената трговија и глобалниот економски раст

Министерот Бектеши пред присутните делегации на земјите членки во Женева го бранеше напредокот на државата во изминатите шест години откако е направена Првата ревизија на трговската политика на Република Северна Македонија. Презентирајќи ги главните постигнувања на земјата, министерот во својот говор истакна дека земјата е голем поддржувач на мултилатералниот трговски …

Повеќе »