ЕКОНОМИЈА

АНАЛИЗА:  Каков “економски багаж” ќе легне на “грбот” на новата Влада?

Во јули – првите симптоми на заздравување на домашната економија – прв пат од почетокот на Ковид 19 здравствената криза, по серија на месечни падови, приходите од ДДВ се во пораст. Дел од економистите што ги консултираше “Порталб” велат дека последиците од повеќемесечната економска криза ќе се прелеат и во …

Повеќе »

Ангеловска: Сега повеќе од било кога мораме да ја зајкнеме борбата со сивата економија

Мој ДДВ веќе брои над 315.000 корисници. Барајте ги вашите сметки и скенирајте ги – не само затоа што остварувате право на поврат и може да добиете некоја од дневните и месечни награди туку и поради тоа што учествувате во борбата против сивата економија, против затајувачите!, порача во објава на …

Повеќе »

Нема договор меѓу Белата куќа и демократите за програмата за стимулирање на американската економија (ДПЛ)

Вашингтон, 8 август 2020 (МИА) – Преговарачките тимови на Белата куќа и демократите не успеаја да договорат за програма за стимулирање на американската економија поради последиците од пандемијата на коронавирусот, јавија американски медиуми. Претседателот на САД, Доналд Трамп, вети дека ќе преземе еднострано дејство, ако не се постигне договор со …

Повеќе »

Трамп воведе царини на Канада, а еве како сега канаѓаните се одмаздуваат

Канада ќе воведе „реципрочни мерки“ во вредност од 2,3 милијарди евра за еден месец како одговор на одлуката на Доналд Трамп за враќање на тарифата од 10 проценти на канадскиот алуминиум, изјави во петокот канадскиот вицепремиер Кристиа Фриланд. Оценувајќи ја одлуката на Трамп како „неразумна“, Фриланд рече дека премиерот Џастин …

Повеќе »

Извозот со пад од 24 проценти во првата половина од годинава

Скопје, 6 август 2020 (МИА) – Вкупната вредност на извозот на стоки од државава во перидот јануари ‒ јуни годинава изнесува 2.705.623.000 долари и бележи пад од 24 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави денеска Државниот завод за статистика. Вредноста на увезената стока, во истиот период, …

Повеќе »

Трагедијата во Бејрут – уште еден хорор за немоќната економија на Либан

Трагедијата во Либан се случи во, благо речено, непријатен момент за земјата. Се бори со невидена економска криза, чести прекини на електрична енергија и болници кои работат на границата на нивните способности за справување со новата пандемија на коронавирус. Две експлозии го потресоа пристаништето во главниот град на Либан, Бејрут, …

Повеќе »

Разговори меѓу САД и Кина на 15 август за трговскиот договор

Соединетите Американски Држави и Кина се согласија на 15 август да одржат разговори на високо ниво, со цел да се договорат за билатералниот трговски договор потпишан претходно оваа година, објави денеска „Волстрит журнал”. Во разговорите ќе учествуваат американскиот трговски претставник Роберт Лајтицер и кинескиот вицепремиер Лиу Хе. Како што додава …

Повеќе »

Ангеловска: Финансирањето на буџетот е обезбедено и во случај на евентуален втор бран на пандемијата

Приходите во Буџетот во јули годинава првпат од почетокот на коронакризата забележа месечен раст, а тоа укажува дека ревитализацијата на економијата се одвива со добра динамика и очекувањата се дека во третиот и четвртиот квартал од годинава ќе има постепено опоравување на домашната економија. Според објавените податоци од Министерствто за …

Повеќе »

Во јули прв месечен раст на приходите во Буџетот од почетокот на КОВИД кризата

Во јули е забележан првиот месечен раст на приходите во Буџетот од почетокот на КОВИД кризата, соопшти денеска Министерството за финансии, посочувајќи дека ова укажува оти ревитализацијата на економијата се одвива со добра динамика. – Вкупната наплата на приходи во јули изнесува 17,9 милијарди денари. Даночните приходи се наплатени во износ од …

Повеќе »