ЕКОНОМИЈА

Зошто Србија најдобро ќе помине низ корона кризата

Во написот „Зошто короната прави голема разлика и зошто Србија толку добро минува низ кризата“, „Билд“ посочува дека прогнозата на Европската комисија го потврдува првото место на Србија во Европа. Финансиската криза предизвикана од пандемијата на вирусот корона ги продлабочи разликите во БДП меѓу земјите повеќе од кога било досега. …

Повеќе »

Тежок крај на годината за германската економија: Секторот за услуги потона во уште подлабока рецесија

Второто затворање на Германија, воведено за сузбивање на пандемијата „Ковид-19“, го турна услужниот сектор во уште подлабока рецесија во ноември, што речиси ја запре вкупната активност на приватниот сектор во најголемата европска економија, покажуваат резултатите од истражувањето на IHS Markita објавени денес. Ресторани, барови, хотели, спортски сали и простории за …

Повеќе »

Битиќи: Инвестирањето во човечкиот капитал е подеднакво важно како и капиталните инвестиции

 Инвестициите во човечки капитал се подеднакво важни како и капиталните инвестиции. Верувам дека инвестирањето во луѓе е од витално значење за благосостојбата на општеството и за градење на посилна економија, истакнал вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи на отворањето на 12. годишна конференција за управување со човечки ресурси организирана од …

Повеќе »

Повеќе од 1,5 милион починати од Ковид-19 во светот

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во светот денеска надмина 1,5 милиони луѓе, покажуваат податоците на веб страницата worlodmeters.info. Најмногу смртни случаи има САД – 278.847, следува Бразил, со 174.531, Индија е на трето место со 138.657 смртни случаи, Мексико е на четврто со 107.565, а Англија е петта со …

Повеќе »

Економското закрепнување на Шпанија од пандемијата се очекува до 2023 година

Шпанија ќе мора да почека барем до 2023 година за да достигне стабилно економско закрепнување и да се врати на нивоата на пандемијата, според последната прогноза објавена од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Според своите шестмесечни изгледи, ОЕЦД е малку попесимист отколку шпанската социјалистичка влада, која очекува БДП …

Повеќе »

Кој ќе го сочинува економскиот тим на Бајден?!

Џенет Јелен ќе биде првата министерка за финансии во историјата на САД, откако новоизбраниот претседател Џо Бајден одлучи таа да ја преземе функцијата после 20 јануари, кога е закажана инаугурацијата. Бајден вчера го претстави економскиот тим, во кој, покрај Јелен, се и Воли Адејемо (заменик министер), Нира Танден (директорка за Управување и буџет), Сесилија Роуз …

Повеќе »

Германија во шок: Со џип на пешачка патека газел луѓе – погинати најмалку четири лица од кои и едно дете

Две лица загинаа во германскиот град Трир, откако автомобил се судри со пешаци.Точниот број на повредени не е познат, иако градоначалникот на тој град изјави дека најмалку 15 лица се повредени. „Црниот џип со марка Ровер дивееше низ пешачката зона со брзина од 70 километри на час, а возачот беше …

Повеќе »

Дури и најсилната европска економија не е отпорна на короната

Кризата предизвикана од короната се заканува на опстанок на 15% од германските компании, покажуваат резултатите од најновото истражување на бизнисот, спроведено од институтот ИФО во ноември. „Тоа е подобрување во споредба со јуни, кога таа бројка беше 21 процент“, вели Клаус Волрабе, раководител на истражувањата на ИФО, според изјавата на …

Повеќе »

Владата ќе разгледува закони од финансиската и економската сфера

Измените и дополнувањата на законите за вршење сметководствени работи, за едношалтерски систем и за Македонската банка за поддршка на развојот, се само некои од точките што ќе ги разгледа Владата на денешната редовна 25 седница. Како што соопшти владината прес-служба, на седницата ќе се утврдува и Предлог-законот за развој, производство …

Повеќе »