ЕКОНОМИЈА

Светска банка објавува нови белешки поврзани со здравство, образование, пазар на труд, социјална заштита и квалитет на воздухот во земјите од Западен Балкан

Светска банка објави нова серија белешки кои го разгледуваат влијанието од КОВИД -19 врз здравствените системи, сиромаштијата и добросостојбата на домаќинствата, образованието, социјалната заштита, пазарите на труд и управувањето со квалитетот на воздухот во земјите од Западен Балкан. Белешките се дополнение на неодамна објавениот Редовен економски извештај за земјите од …

Повеќе »

Шекеринска: Ние сме НАТО реалност што ја унапреди стабилноста и шансите за економски раст

Денеска и на македонското небо можевме да видиме дека е точна тезата „Ние сме НАТО”, Република Северна Македонија стана 30 членка на НАТО после 30 годишни напори. За жал немавме можност во сред пандемијата со коронавирусот да го прославиме нашето членство, меѓутоа денешниот настан заедничата координирана акција на нашата Армија …

Повеќе »

Бектеши: Ќе побараме да се преиспита протоколот во делот за седење на гостите во угостителските објекти

Министерот за економија Крешник Бектеши изјави дека согласно Законот за угостителска дејност нема одредба според која сопствениците, менаџерите и вработените во угостителските објекти имаат надлежност да ги легитимираат гостите. Министерството за економија ќе упати писмо до Комисијата за заразни болести за да се преиспита делот во протоколот за работа на …

Повеќе »

ЕК предлага 12,9 милијарди евра за проширувањето во наредните седум години

Брисел, 27 март 2020 (МИА) – Европската Комисија (ЕК) денеска го презентираше долгорочниот буџет за Европската Унија, во него се предвидени 12,9 милијарди евра за претпристапниот инструмент, јавува дописничката на МИА од Брисел. -За да ги поддржиме нашите партнери на западниот Балкан, Комисијата предлага да ја зголеми претпристапната поддршка на …

Повеќе »

Спасовски: Очекувам успех во издавањето на еврообврзницата

Премиерот Оливер Спасовски денеска изјави дека во текот на денов се прават анализи, подготовки и разговори околу најавеното издавање на еврообврзницата за што е почната постаката. -Се уште е рано да кажеме. Почна постапката Во текот на денов се прават сите анализи, подготовки и разговори итн, врз основа на што …

Повеќе »

Бектеши: Во текот на денов или најдоцна утре ќе се донесе уредбата за платежните картички

Најдоцна до петок, пред завршување на вонредната состојба в сабота, ќе бидат донесени сите уредби од третиот пакет антикризни мерки. Нивното изготвување е при крај, соопшти денеска министерот за економија, Крешник Бектеши. Бектеши рече дека во почетокот на наредната недела сите граѓани ќе бидат информирани како ќе добиваат државна помош. …

Повеќе »

Министерството за економија ќе ја обжали одлуката на Управниот суд за „Еуромакс”

Скопје, 27 мај 2020 (МИА) – Министерството за економија ќе ја разгледа, но и ќе ја обжали одлуката на Управниот суд за „Еуромакс” во други инстанци зашто е убедено во исправноста на раскинувањето на концесијата, соопшти денеска министерот Крешник Бектеши. Како што рече Бектеши, одлуката за раскинување на концесијата е …

Повеќе »

Неделава ќе се носат уредбите за третиот сет мерки

Уредбите за мерките од третиот сет треба да се донесат неделава, по што и на граѓаните ќе им биде објаснето како да ги користат. Дел од мерките според најавите треба да почнат да се применуваат во јуни и јули. Според Владата, третиот сет економски мерки е за ревитализација на економијата …

Повеќе »

Заев: Секое одложување на изборите е на штета на здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата (КРГ)

Секое одложување на изборите е на штета а здравјето на граѓаните, на штета на економијата и на демократијата. Лесно е да се направи разлика меѓу оние што само се повикуваат на здравјето и оние што преземаат конкретни чекори да го заштитат, вели претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју за …

Повеќе »