ЕКОНОМИЈА

Цените на индустриските производи со раст на годишно ниво од 1,2 отсто

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во октомври годинава немаат промена на месечно ниво, а на годишно ниво бележат раст од  1,2 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во октомври 2020, во споредба со септември 2020, продажните цени на производителите на индустриски производи …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Монетарната политика ќе остане релаксирана за да го поддржи економското закрепнување

Препораката за монетарната политика во глобални рамки е да остане релаксирана за да го поддржи економското закрепнување сѐ додека трае фазата на неизвесност, но и фазата во која пандемијата ќе биде ставена под контрола. И ние како централна банка ќе се водиме од ваквата препорака, ама водејќи сметка и за специфичноста на нашата …

Повеќе »

Деспотовски најави влез на нови компании во индустриските зони и зголемување на платите во ТИРЗ

Скопје, 28 ноември 2020 (МИА) – Новоименуваниот директор на ТИРЗ, Јован Деспотовски најави влез на нови компании во индустриската зона. Тој во интервју за ТВ Сител информираше дека контактира со тројца потенцијални инвеститори од различни индустрии но и дека се прават анализи за зголемување на платите во вработените во индустриските зони. …

Повеќе »

Возобновен Националниот контакт центар за економски мерки, информации на 0800 00 207

На иницијатива на вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, Владата донесе одлука за возобновување на Националниот контакт центар, на кој преку бесплатната телефонска линија 0800 00 207, граѓаните во директна комуникација со операторите, кои се професионалци од соодветните институции, ќе може да добијат информации …

Повеќе »

Виртуелна конференција на тема „Патот кон единствениот европски пазар“

Во очекување на стартот на преговорите за пристапување кон Европската унија, Фондација Претприемачки Сервис за Млади на 3ти декември за прв пат ќе организира виртуелна конференција на тема „Патот кон единствениот европски пазар“. Целта на конференцијата е да се покрене свеста за тоа што всушност значи да се биде дел …

Повеќе »

Општина Богданци ќе постави над 700 сообраќајни знаци на својата територија

Заради поголема безбедност на пешаците и останатите учесници во сообраќајот, Општина Богданци денеска најави дека до крајот на годината ќе бидат поставени повеќе од 700 сообраќајни знаци, патокази и гумени лежечки сообраќајци во рамки на проектот „Безбеден граѓанин-Среќен граѓанин” што беше одбран како приоритетен за реализација од страна на граѓаните. …

Повеќе »

Битиќи: Словенија е традиционално добар економски партнер, очекуваме зголемена трговска размена во пост ковид периодот

Скопје, 24 ноември 2020 (МИА) – Словенија, која по површина и број на жители е слична на Северна Македонија, претставува одличен пример на земја која применува стратегија на долгорочно планирање и спроведува политики за рамномерен регионален развој. Очекуваме зголемена трговска размена во пост ковид периодот, порача вицепремиерот за економски прашања …

Повеќе »

Бочварски: Инвестиравме преку 50 милиони евра во патишта во Истокот за регионално поврзување со Република Бугарија.

Создаваме комплетна слика за патната инфраструктура во Истокот, инвестираме преку 50 милиони евра за поврзување на општините меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија, како и за поврзување на бизнис секторот. Инвестираме во нова патна инфраструктура, инвестираме во добрососедство со Бугарија, истакна министерот за транспорт и врски Благој Бочварски при …

Повеќе »

Германската економија во третиот квартал нарасна за 8,5 отсто

Германскиот бруто домашен производ во третиот квартал од годинава нарасна за рекордни 8,5 проценти, закрепнувајќи се од невидениот пад што пролетва го предизвика првиот бран на пандемијата од Ковид-19, соопшти денеска Централното биро за статистика – Дестатис. Британските медиуми пренесуваат дека конечниот индикатор за економски раст во третиот квартал е …

Повеќе »