ЕКОНОМИЈА

ССК: Недоволна соработка со компаниите во зоните со потенцијал за раст

 Да се интензивира соработката на домашните компании со инвеститорите во слободните економски зони, преку пренесување на знање, технологии, менаџерски вештини во насока на зајакнување на нивната конкурентност, како и можности за отворање на пазарот надвор од државата, беше истакнато на денешната прес конференција на Сојузот на стопански комори (ССК). Александар …

Повеќе »

Обновена соработката во одбраната со Грција: Штабни разговори на делегации од двете министерства, средба со министерката Шекеринска

Делегација од Министерството за одбрана на Грција предводена од комодор Мајкл Наум во Скопје одржа штабни разговори со експертски тим од Mинистерството за одбрана, предводен од полковник Зоран Секуловски. Се разговараше за продлабочување на соработката во одбраната меѓу двете земји, која во изминатите четири години беше на скромно ниво. Унапредувањето …

Повеќе »

Мицкоски: Ја прифаќам понудата за дебата со Зоран Заев

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицкоски на својот Facebook профил ја прифати понудата за дебата со премиерот Заев на Канал 5 телевизија. Тој напиша: „Очигледно на власта и гори под нозе и сметките не и се такви какви што ги прикажува во јавност. Добро е што по две директни прозивки премиерот …

Повеќе »

Турција инвестираше 253 милиони евра кај нас во последниве 10 години и е најголем странски инвеститор од земјите надвор од ЕУ

Вкупните странски директни инвестиции (СДИ) во Република Северна Македонија од 1997 до 2017 година изнесувале 4,7 милијарди евра и имаат ниско учество во бруто домашниот производ на државата. Најголеми директни инвестиции во овој период се дојдени од Холандија, а потоа следат Австрија, Грција, Словенија и Унгарија, а од 2015 година …

Повеќе »

Премиерот Заев се сретна со претседателот на Парламентот во Албанија, Ручи во Тирана: Дијалогот е важен за демократскиот развој и за европските перспективи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев со владината делегација што го придружува, во рамки на официјалната посета на Република Албанија, се сретна и со претседателот на Парламентот на Република Албанија, Грамоз Ручи, по средбата со албанскиот премиер Еди Рама. На средбата се истакнати политиките на премиерот Заев …

Повеќе »

КОМП: Донесена одлука за намалување на основната каматна стапка на ниво од 2,25%

На 12 март 2019 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на која беа разгледани клучните показатели за домашната економија и движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари, во контекст на поставеноста на монетарната политика. Врз основа на оцената на постојните економски и …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Работниците чекаат повисок минималец, бизнисмените и Владата на различни позиции!

Бизнисот не е подготвен за ново зголемување на минималната плата, Владата прави пресметки а стопанствениците предупредуваат на натамошен раст на трошоците што ќе се одрази врз ликвидноста во приватниот сектор, пишува неделната економска анализа на Portalb.mk. Особено реагираат од текстилната и кожарската индустрија – сектори кои се најзасегнати со порастот …

Повеќе »

Законите ќе треба повторно да бидат ставени на гласање – Претседателот Иванов не ги потпишува Указите за 11 закони

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов не ги потпишал Указите за 11 закони кои беа изгласани во Собранието и го содржат новото име на државата Република Северна Македонија. Во соопштението од кабинетот на претседателот на Парламентот Талат Џафери е наведено дека во образложението кое Иванов го доставил за непотпишувањето на законите било …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки на месечно ниво за 0.4 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се повисоки на месечно ниво за 0.4 %, а се пониски за 0.8 % на годишно ниво. Во јануари 2019, во споредба со декември 2018 година, продажните цени на производителите на …

Повеќе »