ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Угостителскиот сектор не е помалку поддржан, сите треба да бидеме разумни во очекувањата и можностите

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи не се согласува со констатацијата на Независната угостителска комора дека угостителите не се поддржани наспроти сите останати сектори. Во одговор на новинарско прашање, Битиќи денеска посочи дека уште во првиот и вториот актикризен пакет имало мерки насочени …

Повеќе »

Структурата на меѓународната инвестициска позиција на македонската економија е поволна, а надворешниот сектор без големи ранливости

Народната банка ја објави анализата „Меѓународната инвестициска позиција на земјите од регионот, со посебен фокус на македонската економија” на Дијана Јаневска-Стефанова. Во анализата акцентот е ставен на големината и структурните карактeристики на меѓународната инвестициска позиција (МИП), којашто претставува разлика помеѓу финансиските побарувања коишто земјата ги има од странство (остатокот од светот) …

Повеќе »

Бектеши: Се укинуваат царинските стапки за 71 тарифна ознака

Скопје, 19 јануари 2021 (МИА) – На предлог на Министерството за економија Владата донесе одлука да ги укине царинските стапки за 71 тарифна ознака кои се однесуваат на преработувачката индустрија, напиша денеска на својот фејсбук профил, министерот за економија, Крешник Бектеши. Како што напиша Бектеши, со оваа одлука се задоволуваат барањата …

Повеќе »

ИФО: Земјите во светот очекуваат поголем економски раст со изборот на Бајден

Меѓународни економски експерти проценуваат дека изборот на Џо Бајден за нов американски претседател ќе го зајакне економскиот раст во нивните земји, покажува истражувањето на институтот ИФО, спроведено меѓу 843 експерти од 107 земји. Експертите очекуваат победата на демократскиот кандидат на претседателските избори во САД да го зголеми растот во 2021 …

Повеќе »

Кристалина Георгиева: Глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева денеска изјави дека глобалните економски перспективи остануваат крајно неизвесни, имајќи ја предвид пандемијата на коронавирусот и зголемениот јаз меѓу богатите и сиромашните земји, што бара од ММФ да најде дополнителни средства за поддршка. На виртуелна прес-конференција, Георгиева најави ново одобрување на „валутата” на …

Повеќе »

Стигнаа дел од фрижидерите за чување на вакцините „Фајзер” кои ќе ги добиеме од Србија

Министрите за здравство Венко Филипче и неговиот српски колега Златибор Лочнар во наредните денови ќе ги договорат деталите околу постапката за испорака на 8.000 вакцини од производителот „Фајзер”, кои Србија ќе и ги даде на државава, соопшти Министерството за здравство. Добивањето на вакцините, како што се посочува, е договорено во …

Повеќе »

Министерството за економија и годинава со поддршка за индустријата, занаетчиството, туризмот и домаќинствата

Министерството за економија и годинава ќе реализира неколку програми за поддршка на индустријата, иновативноста, занаетчиството, туризмот и домаќинствата, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Како што истакна на денешната прес-конференција во Владата, за Програмата за конкурентност, иновации и претприемништво обезбедени се 68,8 милиони денари, а за Програмата за промоција …

Повеќе »

Амбасадорот Силвестри: Важно е одржување на независноста на централната банка, како темелна институција за одржување на макроекономската и финансиската стабилност

На 15 јануари, гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, оствари средба со италијанскиот амбасадор, Андреа Силвестри, кој минатиот ноември стапи на должност во нашата земја. Неговата екселенција Силвестри истакна дека е многу важна улогата и независноста на централните банки, особено во вакви кризни времиња. Амбасадорот изрази задоволство од активностите и …

Повеќе »

Најслаб економски раст во Кина во изминатите повеќе од 40 години

Кинеските власти соопштија за најслаб економски раст во изминатите повеќе од 40 години за 2020 година. Економијата на азиската земја порасна за 2,3 проценти, што е најслабо зголемување на БДП од најголемите реформи во 70-те години на минатиот век. Националното биро за статистика соопшти дека минатата година во Кина и …

Повеќе »