ЕКОНОМИЈА

Во периодот од 2008 до 2019 година Групата на ЕИБ има инвестирано повеќе од 8 милијарди евра

Групата на Европската инвестициска банка ќе го поддржи социјалното и економското закрепнување на Западен Балкан од пандемијата на Ковид-19 со 1,7 милијарди евра. Тоа, како што наведуваат во соопштение, е дел од пакетот со финансиска поддршка за регионот вреден 3,3 милијарди евра што беше објавен на 29 април од Европската …

Повеќе »

Работна средба на локалниот економско-социјален совет во Куманово

Локалниот економско-социјален совет и кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски денеска одржаа работна средба со претставници од стопанството. На средбата, како што информираат од општината, присуствувале претставници од бизнис секторот од градот, двата синдикати, Сојуз на синдикати и Конфедерација на слободни синдикати и претставници од Центарот за вработување. – На средбата се …

Повеќе »

Мицкоски: Економијата колабира, драматичен раст на невработеноста, пад на индустриското производство и извозот

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оцени дека економската состојба во државата е се потешка, дека економијата колабира и оди во амбис и оти се повеќе луѓе остануваат без своите работни места. Тој посочи дека имало неколку индикатори што го покажуваат она што го тврди. Зборувајќи за индустриското производство …

Повеќе »

Јанмат: Економските изгледи значително се влошија како резултат на пандемијата со Ковид-19

Владата на Северна Македонија презеде мерки за справување со последиците од Ковид-19, слични на оние што ги презедоа земјите-членки на ЕУ, како што се кредити за претпријатијата, одложување на плаќањето даноци, субвенции за април и мај. Сето ова и овозможува на економијата ликвидност, задржување на работни места и намалување на …

Повеќе »

Мицкоски: Кога и да се случат предвремени парламентарни избори или парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на нив

ВМРО-ДПМНЕ во однос на датум за парламентарни избори засега останува на истиот став, и како што велат, за нив најважно е здравјето на граѓаните, но лидерот на партијата Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција рече дека ќе ги почекаат ставовите од лидерската средба во вторник кај претседателот Стево Пендаровски и ќе …

Повеќе »

Усвоена загрепската декларација, потврдена европската перспектива за регионот

Во услови на глобална санитарна криза, лидерите на западниот Балкан и на Европската Унија успеаја да го задржат загрепскиот самит на дневен ред, знак, според нив, дека регионот останува „апсолутен приоритет” за ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел. Декларацијата усвоена вчера се фокусира првенствено на кризата со коронавирусот и …

Повеќе »

СДСМ: Антикризните мерки се темел за интензивирање на економијата по завршување на кризата

Здравјето на граѓаните и мерките против ширење на коронавирусот се приоритет, но приоритет на Владата предводена од СДСМ во оваа тешка криза се и мерките за поддршка на економијата, за кои постои голем интерес кај компаниите. Досега над 20 000 компании користат или аплицирале за антикризните мерки на Владата за …

Повеќе »

Централната банка може да ја продолжи одложената отплата на кредитите, ако има втор бран на кризата

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска – Бежовска во вечерашното гостување на телевизија Телма изјави дека како централна банка се подготвени доколку има втор бран на кризата, од септември да ја продолжат мерката за одложување на отплатата на кредитите. – Засега е даден период овие поволности да важат до крајот …

Повеќе »

Конференција „Зелена економија за излез од корона кризата”

Конференција „Зелена економија за излез од корона кризата” ќе се одржи денеска онлајн на е-платформата Зум во организација на Зелениот институт и Демократската обнова за Македонија со поддршка на фоднацијата „Биро де Хелинг” од Холандија. На конференција ќе се дебатира за тоа кои се преспективите за економскиот развој на македонското …

Повеќе »