ЕКОНОМИЈА

Бесими: Во првиот квартал ќе се видат ефектите од мерките за стабилизација на економијата

Веќе во првиот квартал од 2021 година ќе се видат ефектите од мерките кои Владата преку државниот буџет ги презема со цел да се стаблизира економијата во состојба на криза, оцени денеска од Тетово, министерот за финансии Фатмир Бесими кој присуствуваше на промоцијата на возилата за јавен превоз на градот. …

Повеќе »

Директорката на ММФ ги повика владите во светот да трошат што е можно повеќе

Креаторите на политики ширум светот треба желно да прифаќаат зголемување на трошоците за да помогнат во заживување на нивните погодени економии, изјави денеска шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Гергиева на годишниот руски економски форум Гајдар. Извршната директорка на ММФ не даде никакви специфични економски предвидувања, но јасно стави …

Повеќе »

Извозот од ТИРЗ околу 2,6 милјарди евра, увозот 2,2 милјарди евра, зголемен и бројот на вработени

Заклучно со декември лани вкупниот извоз од технолошко-развојните зони изнесува околу 2,6 милјарди евра, а увозот 2,2 милјарди евра. Забележан е и раст на бројот на вработени во зоните така што според податоците што повеќе од 50 компании ги имаат доставено до Дирекцијата на технолошко-развојните зони, има раст од 0,6 …

Повеќе »

Економско социјалниот совет на денешената седница го усвои Оперативниот план за вработување за 2021 година

Економско-социјалниот совет на денешната седница, со која претседаваше министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, дискутираше по неколку точки од кои најзначајно место зема новиот Оперативен план за активни мерки и програми за вработување за 2021 година. Министерката Шахпаска истакна дека министерството во чиј фокус се ранливите категории на …

Повеќе »

Бесими-Силвестри: Економската состојба стабилна и покрај ковид-кризата

Странските директни инвестиции од Италија во земјава изнесуваат 107 милиони евра, но соработката има потенцијал да се продлабочи. Земјата добро се справува со ковид-кризата, а преку четирите пакети антикризни мерки се даде поддршка на стопанството и на граѓаните за надминување на кризата,  констатирале денеска на средба министерот за финансии Фатмир …

Повеќе »

Гувернерката на „Еуромани”: Високото ниво на девизни резерви овозможи Народната банка да делува навремено и смело како одговор на пандемијата

„Високото ниво на девизните резерви акумулирани во периодот пред пандемијата ѝ овозможи на Народната банка да реагира навремено и смело преку намалување на основната каматна стапка, вбризгување на дополнителна ликвидност во системот и релаксирање на банкарската регулатива. Ова доведе до солидна кредитна поддршка на компаниите и домаќинствата, којашто впрочем и …

Повеќе »

Нов рекорд: Овој цртеж е продаден за неверојатни 3,2 милиони евра (Видео)

Цртежот на белгискиот уметник Херге за насловната страница на албумот на Тинтин „Син Лотос“ е продаден вчера за рекордни 3,17 милиони евра, вклучувајќи ги сите трошоци, објави аукциската куќа „Арткуријал“. Таа сума ги сруши сите рекорди како најскапиот цртеж за стрип во историјата. Цртежот од 1936 година беше насликан со …

Повеќе »

По една деценија изградба, се продава најголемиот и најскапиот дом во американската историја

Најголемата куќа во светот се продава по скоро една деценија во процес на градба. Огромниот имот од скоро 10.000 квадратни метри, сместен во раздвижениот кварт на Лос Анџелес, е најавен за цена од 340 милиони долари. Имотот со 21 спална соба и 42 бањи не е само најголемиот дом на …

Повеќе »

Британскиот БДП во ноември опадна за 2,6 отсто, за првпат од април лани

Британската економија во ноември опаднала за 2,6 проценти поради обновениот „локдаун” за спречување на ширењето на епидемијата на коронавирусот, што е прв месечен пад на производството од април лани кога земјата за првпат воведе ограничувачки мерки за движење. Ноемврискиот пад на бруто домашниот производ, објавен од Заводот за национална статистика, …

Повеќе »