ЕКОНОМИЈА

Американската инфлација излезе на плус

Во јуни потрошувачките цени во САД се зголемија за петти месец по ред и на годишна база американската инфлација излезе позитивно за прв пат од почетокот на оваа година. Индексот на потрошувачките цени порасна во јуни за 0,3% за еден месец, и се совпадна со прогнозите, покажува извештајот на Одделот …

Повеќе »

Васили Коркидис: 60 илјади грчки компании се селат во Бугарија

Претседателот на Националната конфедерација на грчката трговија Васили Коркидис изјави дека 60 000 грчки компании поднеле апликации за пренесување на нивниот бизнис во Бугарија, соопшти Greek Reporter. Барањата се главно поврзани со контролата на капиталот, кој беше воведен во Грција на 28 јуни. Според Коркидис државата не успеала да се …

Повеќе »

Грција почна да се раздолжува

Грција почна да го плаќа долгот кон меѓународните кредитори. До крајот на вчерашниот ден нашиот јужен сосед плати 6,8 милијарди евра на доверителите од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Европската централна банка (ЕЦБ) и централните банки на земјите од еврозоната, пренесе агенцијата Bloomberg. Земјата го направила првото плаќање во износ од …

Повеќе »

Италија влегува во поголема криза од Грција – тие создаваат 8866 евра долг секоја секунда

8866 евра долгови создава Италија секоја секунда! Ситуацијата со задолжувањето на земјата не е само лошо, туку е драматично. Така германскиот Handelsblatt ја опишува ситуацијата во земјата. Само во месец мај италијанските долгови се зголемија со 23,4 милијарди евра, а од почетокот на годината до крајот на петтиот месец со …

Повеќе »

НБРМ: Финансиската стабилност продолжува и во наредниот период

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата десетта седница на која го разгледа и усвои Извештајот за финансиската стабилност во Република Македонија за 2014 година, при што беше констатирано задржување на финансиската стабилност и во 2014 година. Финансискиот систем на Република Македонија има релативно едноставна структура, …

Повеќе »

Се креваат санкциите против Иран, а нафтата паѓа

Иран се согласи со шесте преговарачи постојани членки на Советот за безбедност на ОН и Германија. Тоа значи дека санкциите врз извозот на нафта од земјата ќе бидат укинати. Фјучерси на суровата нафта брент поевтинува со 1.73%, до 56.85 долари за барел. Инвеститорите се подготвуваат Иран да почне да извезува …

Повеќе »

Одржана редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ

Oцената на економските и на финансиските услови покажа дека постојната монетарна поставеност е соодветна, при што Комитетот за оперативна монетарна политика одлучи на аукцијата да се понудат благајнички записи на ниво на износот којшто достасува (25.500 милиони денари), со непроменета каматна стапка од 3,25%. Економијата и понатаму закрепнува со солидно …

Повеќе »

Грчки пензионер се жали – му ја намалиле неговата пензија на 1500 евра

Милиони германски гледачи останаа стаписани за време на емитувањето на една ТВ репортажа од Атина. Пред камера и микрофон локален пензионер рече пред добивал 3600 евра пензија, и поради доверителите сега неговите пари се намалиле на 1500 евра. Намалената пензија на Гркот дури во Германија е редок луксуз, каде се зема околу 1000-1200 …

Повеќе »

Грција пропушти да плати вторa обврска кон ММФ

Грција западна во уште поголеми долгови кон Меѓународниот монетарен фонд, откако повторно не исплати обврска од 450 милиони евра, чиј рок на достасување истече синоќа, соопшти ММФ, пренесе Франс прес. “Плаќањето не е извршено”, изјави портпаролот на ММФ, Џери Рајс. Уште во текот на денот се појавија гласини дека земјата нема …

Повеќе »