ЕКОНОМИЈА

Грција излегува од кризата! Нема да сака нов заем

На Грција не и треба нов заем и нема да сака нов план за спас од доверителите на (Европската унија) ЕУ и (Меѓународниот монетарен фонд) ММФ. Тоа го изјави грчкиот премиер Андонис Самарас. За весникот “Прото тема”, тој додаде: „Вториот кредит ќе истече на крајот на декември и од почетокот …

Повеќе »

Премиерот Груевски на бизнис форум во Ескишехир

Владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, која од вчера е во неколкудневна посета на Република Турција, денеска ќе учествува на бизнис форум што ќе се одржи во градот Ескишехир, соопштија од владата на РМ. На бизнис форумот ќе бидат презентирани поволностите што им се нудат на странските инвеститори за …

Повеќе »

Меркел e горда со буџетот на Германија

Канцеларката Ангела Меркел се гордее со силниот буџет на Германија. Таа уште еднаш ги повика и останатите европски земји да ги почитуваат општите фискални правила. Меркел пред пратениците во Бундестагот рече дека Германија може да биде “горда” на балансирањето на федералниот буџет за 2015 година за прв пат во последните …

Повеќе »

Германија станува побогата од извоз на стоки

Иако руските санкции за забрана за увоз на прехранбени производи за првпат во својата историја, Германија успеала да извезе стока за повеќе од 100 милијарди евра. Во јули приходите од извоз се зголемени за 8,5 проценти до 101 милијарди евра. “Ова е рекорд”, велат статистичарите. “Најзначителен придонес за него има …

Повеќе »

Еврото со најголема загуба во последните 3 години

Во четвртокот еврото ја забележа најголемата дневна загуба во однос на доларот за последните три години, откако ЕЦБ ги намали каматните стапки и изјави дека ќе започне програма за откуп на средства за да спречи дефлација. Доларот го забележа најголемиот еднодневен раст во однос на кошницата на шест големи валути …

Повеќе »

Швајцарија е најконкурентна економија во светот

Швајцарија продолжува да води во рангирањето за најконкурентна економија во светот, откако ги симна САД во 2009-2010 година од првото место поради финансиската криза од 2007-2010 година. Ова го покажа рангирањето “Глобален индекс за конкурентност” (The Global Competitiveness Report) на оранизацијата “Светски економски форум” (СЕФ). Извештајот прави проценка на способноста …

Повеќе »

Власта во Грција вети 770 000 нови работни места

Грчкиот премиер Андонис Самарас вети дека до 2020 година во земјата ќе се отворат 770 000 нови работни места. „Невработеноста е најголемиот непријател, бидејќи ги уништува соништата на младите. За прв пат во изминатите 24 квартали има прогноза за раст на БДП. Очекуваме 770 илјади нови работни места до 2020 …

Повеќе »

„Русија веќе не е стратешки партнер на Европа”

Русија веќе не е стратешки партнер на Европа. Тоа го изјави министерот за надворешни работи на Италија Федерико Могерини, кој во саботата беше избран да ја предводи европската дипломатија. „На основа на оваа идеја се гради нашето партнерство со Москва, но денес по волјата на Путин ова партнерство не постои. …

Повеќе »

Ситуацијата во Франција оди на полошо, невработеноста е рекордна

Економската ситуација во Франција станува лоша, а според последните податоци невработеноста таму достигна рекордно високо ниво. Според податоците на француското Министерство за труд, невработените во земјата се 3,424 милиони луѓе, a зголемувањето во однос на претходниот месец е во износ од 26 000 лица. “Ова зголемување на невработеноста ќе се …

Повеќе »