ЕКОНОМИЈА

Рекорден извоз на Германија за 2014 година

Германскиот извоз се подготвува за рекордна година, бидејќи побарувачката на стоки од најголемата европска економија се очекува да се зголеми оваа година и покрај несигурноста во светската економија поради конфликтите. Растот на извозот од Германија може да достигне 4,5 проценти оваа година, предвидува Сојузот за трговија на големо, надворешна трговија и …

Повеќе »

Америка ја повторува фаталната грешка, која доведе до глобалната финансиска криза

Американците небаре не ја научија лекцијата од финансиската криза, која започна во 2008 година. Тогаш клучот за економската стагнација се покажаа премногу кредити, кои се делеа на луѓето со недоволно можности да ги враќаат. До денес ситуацијата од пред 7 години повторно се повторува, но овој пат со нова нијанса. …

Повеќе »

До крајот на оваа година ќе биде формирана Азиската унија

Преговорите за формирање унија за слободна трговија во Азија ќе заврши до крајот на годината, предвидува кинескиот министер Гао Хученпо за време на годишната средба на локалниот парламент, пренесува Reuters. Регионалното вкупно економско партнерство (RCEP) би требало да обедини 28% од глобалниот бруто домашен производ. Во неговиот состав ќе влезат …

Повеќе »

Грција започна да го отплаќа долгот кон ММФ

Грција ја исплати првата транша во износ од 310 милиони евра од заемите дадени од ММФ, пренесе Ројтерс. Новоизбраната влада на премиерот Алексис Ципрас треба да плати на ММФ вкупно околу 1,5 милијарди евра, во текот на следните две недели до крајот на месец март. Неговата влада соопшти дека ќе …

Повеќе »

Кина најави помал раст за 2015 година и вети строга контрола за животната средина

Кинескиот премиер Ли Кечијанг најави помал предвиден економски раст (7%) во 2015 година, и вети построга контрола за животната средина, објави ББС. Тој во Пекинг ја отвори третата сесија на собранието на народните претставници, во кое учествуваат 2907 пратеници. Во салата во Палатата на народите на плоштадот Тјенанмен, Ли Кечијанг …

Повеќе »

Најнесреќните економии во светот

Рејтингот на земјите со “најнесреќни економии” во светот (misery index 2015), за кои тековната година ќе биде особено кризна, ја изготвија експертите на Блумберг. На врвот на негативната оценка се земјите како Венецуела, Аргентина, Јужна Африка, Украина и Грција. При редењето за економска несреќа се земени во предвид параметрите како …

Повеќе »

Руските банки преминаа на загуба

Триесетте најголеми руски банки за јануари оваа година имаат вкупна загуба од 66.4 милиони рубли, соопштува руската централна банка. За споредба во јануари минатата година банките биле на добивка од 70.8 милијарди рубљи. Во исто време активата на 30-те водечки банки се зголемила 1.4 пати на годишна основа до 63 трилиони …

Повеќе »

Од денес Украина ги има највисоките камати во светот

Од денес каматата на рефинансирање на централната банка на Украина се зголемува од 19,5% до 30%, соопштува Bloomberg. На овој начин земјата се соочува со највисока основна камата, меѓу сите пазари во светот. Според Народната банка на Украина, чекорот има за цел “да се стабилизира ситуацијата на паричните и кредитните пазари”. …

Повеќе »

Субаки: Еврозоната е неуспех

Заканата за финансиска нестабилност во рамките на Европската унија не е помината, и покрај договорот помеѓу Брисел и владата на Грција на чело со Алексис Ципрас, пишува директорот на економската програма во британскиот тинк-тенк Chatham House, Паола Субаки во списанието Фореин полиси. “Европската монетарна политика е основана врз нестабилна економија …

Повеќе »