ЕКОНОМИЈА

Царовска на министерски состанок во Виена: Унапредувањето на родовата еднаквост е клучно за одржлив економски раст на земјите од Западен Балкан

 Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска и заменик министерката за финансии, Ширет Елези учествуваат на регионалниот министерски состанок на земјите од Западен Балкан во организација на Светска банка. Состанокот, кој денеска се одржува во Виена е насловен како ,,Ослободување на потенцијалите за економски раст во Западен Балкан преку …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски за 1.7 % на месечно ниво, а се повисоки за 2.6 % на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2018, продажните цени на производителите на индустриски производи на странски пазари се пониски за 1.7 % на месечно ниво, а се повисоки за 2.6 % на годишно ниво. Во март 2018, во споредба со февруари 2018 година, продажните цени на производителите …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 1.6 % на месечно ниво, а се повисоки за 1.5 % на годишно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски за 1.6 % на месечно ниво, а се повисоки за 1.5 % на годишно ниво. Во март 2018, во споредба со февруари 2018 година, продажните цени на производителите на …

Повеќе »

Потпишан Меморандум за јавно приватен дијалог помеѓу Владата на Република Македонија и четири стопански комори: Владата е партнер на стопанството

Вчера во Свечената Сала во Владата на Република Македонија за прв пат Владата на Република Македонија и бизнис заедницата потпишаа Меморандум за формално воспоставување на јавно приватен дијалог. Меморандумот за соработка претставува голем чекор во процесот на градење стабилна и плодна соработка помеѓу Владата на Република Македонија и бизнис заедницата …

Повеќе »

Гувернерот Богов претседаваше со годишниот состанок на Управниот одбор на Регионалната меѓународна организација ЦЕФ

Средба на високи претставници од министерствата за финансии и централните банки на шест земји од Југоисточна Европа во Народната банка на Република Македонија за годишниот состанок на Управниот одбор на Центарот за извонредност во финансиите (ЦЕФ). ЦЕФ е меѓународна организација со седиште во Љубљана, Словенија, чијашто мисија е да го …

Повеќе »

Анѓушев: Преку мерките од Законот за финансиска поддршка на инвестициите, се поддржуваат инвестициски проекти на компаниите за технолошки развој

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев денеска оствари работна посета во Тетово, каде што посети еден од производствените погони на компанијата Пофикс, којашто се занимава со производство на градежни материјали, а потоа учествуваше и на работен состанок на кој присуствуваа околу педесет …

Повеќе »

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија со пораст од 13.1 % во однос на истиот период од претходната година

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари – март 2018 година, изнесува 79 977 866 илјади денари и бележи пораст од 13.1 % во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари – …

Повеќе »

Вицепремиерот Анѓушев на пленарна собраниска седница: Законот за финансиска поддршка на инвестиции преку транспарентни критериуми нуди еднаква поддршка за домашни и странски компании

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, денес се обрати на пленарната седница на Собранието на Република Македонија, на која во второ читање беше усвоен Законот за финаниска поддршка на инвестициите. Вицепремиерот Анѓушев потенциреше дека станува збор за особено важен закон, максимално транспарентен и поддржувачки за …

Повеќе »

Премиерот Заев со претставници на Светската Банка: Економијата во Македонија закрепнува, постигнат е стабилен раст кој треба да продолжи за унапредување на животниот стандард на сите граѓани

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од министерот за финансии д-р Драган Тевдовски и советниците на Премиерот за економија, денеска, се сретнаа со делегација на Светската банка, предводена од регионалната директорка на Светската банка за Западен Балкан, Линда Ван Гелдер, која беше придружувана од Марко Мантованели, директор …

Повеќе »