ЕКОНОМИЈА

Credit Suisse: Во 2014 ќе се забрза растот на економијата

Швајцарската банка Credit Suisse ја објави прогнозата за 2014 година. Според неа ќе се забрза растот на економијата на глобално ниво, а годинава ќе се забележи раст во износ од 3,7 %, пренесува CNBC. Силниот раст ќе биде воден главно од развиените економии, вклучувајќи ги САД и Европа.

Повеќе »

Eкономијата на Бразил се намали со 0,5% во третиот квартал

Економијата на Бразил го забави својот раст повеќе од очекувањата на аналитичарите во третиот квартал на годината, пренесе “BBC”. Бразилскиот институт за статистика објави дека економијата на земјата се намалила за 0,5% во третиот квартал на годината во споредба со претходниот. Аналитичарите очекуваа бруто домашниот производ на земјата да се …

Повеќе »

Пораст на индустриското производство во еврозоната

Индустриското производство во еврозоната го забрзува темпото на раст во ноември и регистрираше најдобри резултати за последните две и пол години, објавија CNBC. Индексот, кој го зема во предвид нивото на продажбата, се зголемува до 51,6 поени во споредба со 51,3 во октомври, а растот ги надмина очекувањата на аналитичарите.

Повеќе »

Германија и Франција ја делат загриженоста на Камерон

Германија и Франција се приклучија на британскиот премиер Дејвид Камерон, кој вчера објави дополнителни мерки за ограничување на имигрантите од Бугарија и Романија. На овој начин двете земји додаваат дополнителна тензија пред средбата за прашањата на Источна Европа, која ќе се одржи во Литванија, пренесува Фајненшл тајмс.

Повеќе »

Bitcoin надмина вредност од 1000 долари

Вредноста на еден биткоин (bitcoin) надмина 1.000 долари за прв пат од постоењето на виртуелната валута, соопшти MTGox, еден од главните трговци на биткоините, пренесе ББС. Вредноста на валутата се зголемува постојано откако американскиот Сенат ги објави виртуелните валути како “легитимни средства”.

Повеќе »

Рецесијата во Грција продолжува и следната година

Грција ќе остане во рецесија и во 2014 година, прогнозира Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД). Земјата евентуално ќе се врати на раст во 2015 година, по седум години на економски пад. Во извештајот на Организацијата за економските перспективи на земјите -членки се наведува дека бруто домашниот производ (БДП) …

Повеќе »

Еврозоната има трговски суфицит од 13,1 милијарди евра

Во септември, еврозоната забележа трговски суфицит од 13,1 милијарди евра во споредба 6,9 милијарди месец порано. Ова го покажуваат податоците на европската статистичка служба Евростат. Извозот се зголемил за 1,0 % во однос на август, а увозот се намалил за 0,3 %, прецизира Еуростат во коминике. Пред една година, во …

Повеќе »

ЕК открива процедура за прекумерен дефицит против Хрватска

Европската комисија ќе предложи отворање на процедура за прекумерен дефицит против Хрватска, која влезе во ЕУ на 1 јули годинава. Хрватска регистрираше во 2012 година јавен дефицит од 5%, а долгот нејзин изнесува 55,5 % од БДП. Критериумите од Европскиот пакт за стабилност и раст дефинираат лимит на дефицитот од …

Повеќе »

Бил Гејтс: Норвешка треба да инвестира повеќе во новите економии

Коосновачот на Microsoft и филантроп Бил Гејтс гo повика норвешкиот нафтен фонд во вредност од 800 милијарди долари да инвестира повеќе во најсиромашните земји, пишува агенцијата “Ројтерс”. Гејтс, кој раководи со Фондацијата “Bill and Melinda Gates”, изјави дека нордиската држава треба да одвои дел од паричните средства во својот фонд, …

Повеќе »