ЕКОНОМИЈА

Државите со највисоки минимални плати во светот

Извештајот на ОЕЦД покажува дека Австралија има најдобро минимално плаќање за работниците. Во извештајот се вклучени 27 држави кои имаат одобрен национален минимум за плата. Минимумот е највисок во Австралија – 15.96 австралиски долари на час, за после оданочуцање да биде 9.54 долари. “Во Австралија има високо ниво на минимална плата и ниска …

Повеќе »

Кина откупиле рекорден број германски компании

Бројот на германските компании стекнати од Кина во 2016, достигна нов рекорд, соопшти Spiegel, повикувајќи се на студија на Ernst & Young. Инвеститорите од Кина и Хонг Конг во периодот јануари-ноември оваа година купиле 58 германски компании, што е за 19 повеќе во споредба со 2015. Импресивен е и износот …

Повеќе »

Еве во која земја високото образование е најскапо

Австралија е најскапата земја за странските студенти, претекнувајќи ги Сингапур и САД, покажа истражување, пренесува франс прес. Според анкетата, нарачана од банката HSBC и спроведена во 15 земји, еден странски студент мора да плати околу 42 000 долари годишно за студирање во Австралија. Од нив 18 илјади одат за издршка, …

Повеќе »

5-те земји со најконкурентна економија во светот

Истражувачкиот институт SolAbility го објави својот годишен извештај Global Sustainable Competitiveness Index, во кој се споредуваат земјите во светот во нивното ниво на развој и отпорноста на нивната економија. Студијата составува листа на земјите кои имаат најдобри алатки за стимулирање на економскиот раст во иднина. Рејтингот се заснова на “моделот …

Повеќе »

Очајно бараат работници: Нудат куќа и плата од 2.800 евра

Град во Нов Зеланд бара работници, а за потенцијалните има и слободни куќи, но од градската управа демантираат дека ќе се плаќа на луѓето да се преселат. Каитангата е место на југот на Нов Зеланд, со вкупно 800 жители и повеќе од 1.000 празни слободни места за различни профили, а …

Повеќе »

Кои американски држави се развиваат најдобро економски?

Економијата на САД е во прилично добра состојба. БДП-то се зголемува, невработеноста се намалува, а се зборува дека во некои области може да се подигнат платите. Ова, се разбира, сосема не значи дека ситуацијата е иста и во 50-те американски држави. Всушност меѓу нив има големи разлики, но еве кои …

Повеќе »

Неколку факти за Швајцарија

Економијата на Швајцарија е една од најразвиените во светот. Таа е рангирана на деветнаестото место по големина на бруто домашниот производ и на шесто по БДП по глава на жител. Квалитетот на живот во земјата се оценува како исклучително висок, а Цирих и Женева редовно се рангираат на високи позиции …

Повеќе »

Анѓушев: Субвенциите за инвеститорите ќе зависат од висината на нето-платата

Субвенциите што странските инвеститори ќе ги добиваат од државата ќе зависат од висината на нето-платата што им ја исплаќаат на вработените, најави денеска вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, пишува Либертас. Тој изјави дека сите инвеститори досега имале два договора, од кои едниот бил за инфраструктура, односно за добивање земјиште …

Повеќе »

Зоран Заев оствари средба со стопанственици од Стопанска комора на северозападна Македонија

Премиерот Зоран Заев оствари средба со стопанственици од Стопанска комора на северозападна Македонија на којашто предводеше владина делегација во состав, заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, Министерот за економија, Крешник Бектеши – Факја Зиртаре, Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, …

Повеќе »