ЕКОНОМИЈА

Министерството за економија го подготви првиот Предлог-закон за ЈПП во земјава (ДПЛ)

Министерството за економија со помош на експерти од Светска банка го подготви првиот Предлог-закон за јавно приватно партнерство (ЈПП) во земјава, чија главна цел е да се зајакне улогата и надлежностите на Министерството како силен надзорен субјект, во реализацијата на ЈПП проектите во текот на целиот нивен процес, почнувајќи од …

Повеќе »

Состаноци со високи претставници на ММФ: Јакнењето на финансиската стабилност е од голема важност за закрепнувањето на македонската економија

Последиците од ковид-кризата врз економијата се видливи, но во голема мера ублажени преку навремените и соодветни монетарни и фискални мерки. Последно расположивите податоци покажуваат значително подобрување на состојбата на економијата, но јасно е дека неизвесноста е особено изразена. Ова е карактеристично за вкупната глобална економија, чие закрепнување се потпира на …

Повеќе »

Бектеши – Мартенс: Најави за нови германски инвестиции и проширување на постојните

Германски компании се заинтересирани за отворање фабрики во земјава идната година, а оние што се веќе тука присутни, по КОВИД кризата планираат зголемување на инвестициите, па дури и удвојување, соопштија по денешната средба министерот за економија Крешник Бектеши и директорот на Германското стопанство, Патрик Мартенс. Бектеши го информирал Мартенс за …

Повеќе »

ПАМЕТНА СПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА КАКО ПРЕДУСЛОВ ЗА КОНКУРЕНТНА ЕКОНОМИЈА

Еден од основните предизвици на секоја национална економија е како до поголем економски раст и како да се искористат потенцијалите и конкурентните предности на сите чинители во економијата. Европската унија веќе одамна го воведе концептот Паметна специјализација. Во Земјите од Западен Балкан во моментот се одвива процес на  дефинирање на …

Повеќе »

Економиите ширум светот во слободен пад, кинескиот БДП со раст од 4,9 отсто

Втората по големина светска економија, кинеската, доби забрзување во третиот квартал од годината, потпомогната од обновување на потрошувачката на почетокот на есента, а по шокот предизвикан од коронавирусот на почетокот на годината, покажаа денеска објавените официјални податоци на кинеската статистичка служба. Кинескиот Завод за статистика соопшти дека кинескиот БДП од …

Повеќе »

Заев: Владата има механизми за состојбата со Ковид-19, нема да носиме одлуки кои ќе и штетат на економијата

Лично јас не сум поддржувач на затворање, на полициски часови, но сум пддржувач на сето тоа што ќе може да ограничи можност за ширење на заразата од коронавирусот. Верувам дека ќе бидеме мудри, а и многу често учиме и споделуваме искуства од другите земји, истакна денеска премиерот Зоран Заев при …

Повеќе »

Бектеши: Доделени субвенции на 43 занаетчии и четири занаетчиски комори во вредност од 4,4 милиони денари

Скопје, 15 октомври 2020 (МИА) – Занаетчиските комори на Скопје, Штип, Куманово и Битола за проекти за развој и унапредување на занаетчиството денеска добија грантови од Министерството за економија во вкупен износ од 707.000 денари, со кои се кофинансираат 75 отсто од трошоците за реализација на проектите. – Оваа година …

Повеќе »

Битиќи-Тицињски: Врвен приоритет економската соработка со земјите од ЕУ

Скопје, 15 октомври 2020 (МИА) – Врвен приоритет на Владата кога станува збор за економската соработка е одржување и унапредување на економските врски со земјите од Европската Унија. Ваква порака му пренел вицепремиерот за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи на полскиот амбасадор Војциех Тицињски. На …

Повеќе »

Вкупниот промет во индустријата годинава намален во однос на лани

Прометот во индустријата, вкупно, во август годинава во однос на август лани се зголемил за 4,9 отсто. Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата, во август 2020 година во однос на август 2019 година, бележи пораст кај Капитални производи за 16,7 проценти и Нетрајни производи за широка потрошувачка за …

Повеќе »