ЕКОНОМИЈА

Дно за европската невработеност

9,3% е невработеноста во еврозоната во мај според податоците на Евростат, што е за 10,2% пониско ниво во споредба со мај 2016 година. Тоа е и најниско ниво, регистрирано во 19-те земји од март 2009 година. Невработеноста во целата ЕУ е 7,8% и исто така се намалува за 8,7%, споредено …

Повеќе »

Колку изнесува индексот на индустриското производство

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во мај 2017 година, во однос на мај 2016 година, изнесува 109.2. Гледано по сектори, индустриското производство во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2017 година, во однос на мај 2016 година, бележи пораст од 7.7%, во …

Повеќе »

Кој е индексот на бројот на работниците во индустријата

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на бројот на работниците во индустријата во мај 2017 година, во однос на мај 2016 година, изнесува 101.0. Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во мај 2017 година, во однос на мај 2016 година, бележи опаѓање од 0.4%, во секторот …

Повеќе »

Тевдовски: Со ребалансот ќе се скрати на комодитет, а ќе се даде повеќе поддршка на бизнисите кои отвораат работни места

Со ребалансот кој во моментов се подготвува ќе се скрати комодитетот на луѓето на Власт, а ќе им се даде повеќе поддршка на бизнисите кои отвораат работни места, истакна министерот за финансии, д-р Драган Тевдовски, во неговото обраќање на годишното обраќање на Европската бизнис асоцијација. Тевдовски пред стопанствениците, членки на …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1% на месечно ниво

Според податоците на Државниот завод за статистика (МАКСТАТ), во мај 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.1% на месечно ниво, односно за 0.7% на годишно ниво. Во мај 2017, во споредба со април 2017, продажните цени на производителите на индустриски производи на …

Повеќе »

СДСМ излезе со ново соопштение: Еве што порачуваат во врска пропустите во изградбата на автопатните делници

„Огромните пропусти во изградбата на автопатните делници Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип, докажуваат дека ВМРО-ДПМНЕ за време на 11 годишното владеење наместо за интересите и потребите на граѓаните, единствено се грижеше за богатење на партиското раководство“ стои во соопштението на СДСМ. Од партијата додаваат дека неспособноста на раководството …

Повеќе »

Државата која достигна туристички бум! Во неа може да нема повеќе место за туристи

Иако се наоѓа на илјадници километри од САД и Европа, Нов Зеланд станува се повеќе популарна дестинација за западниот свет и конкретно за богатиот дел од неговото население. Ова сепак се покажува проблем за земјата. Минатата година до Нов Зеланд патувале 3,5 милиони луѓе, што е за 480 илјади повеќе од …

Повеќе »

Се огласи Груевски! Еве што порачува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со членовите на Извршниот комитет на партијата Никола Тодоров и Антонијо Милошоски се сретна со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан со кого се разговарало за интеграциските процеси и за актуелните политички случувања. – Тој посочи дека главна цел на Владата на СДС …

Повеќе »

Се огласи Ахмети! Еве што изјави лидерот на ДУИ

Али Ахмети, изјави дека на средбата со комесарот Јоханес Хан разговарале за сите теми кои се однесуваат на интеграциските процеси и притоа ја оцени средбата како многу важна. „Ова беше многу важна средба со комесарот Хан. Зборувавме за сите теми кои се однесуваат на интеграциските процеси, реформите во судството, соработката …

Повеќе »