ЕКОНОМИЈА

Нови реформи и нови протести во Грција

Бродовите и денес во Грција остануваат на пристаништата поради 48-часовен штрајк против новите мерки за штедење на владата. Ова е почеток на серијата протести низ овој месец, кој е важен за кабинетот на премиерот Алексис Ципрас. Откако заврши прашањето за рекапитализација на банките, владата мора да гласа и за втор …

Повеќе »

Швајцарската централна банка отчита минус 34 милијарди франци

Швајцарската централна банка регистрираше загуба од 34 милијарди швајцарски франци за периодот од јануари до крајот на септември 2015 година. Причината за негативниот финансиски резултат е дека профитот во третиот квартал на годината не успеал да ја компензира сериозната загуба, забележана во првите шест месеци. Од финансиската институција се со …

Повеќе »

Airbus продава авиони за 17 милијарди долари на Кина

Кина потпиша договор со Airbus за купување на 130 авиони во вкупна вредност од 17 милијарди долари. Така компанијата ќе направи еден чекор пред нејзиниот ривал Boeing во трката помеѓу корпорациите за најголем производител на авиони во светот. Договорот за 30 парчиња А330 и 100 парчиња А320 беше потпишан во …

Повеќе »

Светска банка: Македонија на 6то место во светот за градење бизнис

Големи чекори во подобрување на бизнис климата во Европа и Централна Азија, се вели во последниот извештај за Дуинг бизнис Над 90 проценти од економиите во регионот на Европа и Централна Азија имплементирале реформи за подобрување на нивната бизнис клима во текот на изминатата година, открива годишното мерење за олеснување …

Повеќе »

Груевски: Македонија можна порта за ОАЕ кон Европа

Премиерот Никола Груевски денеска во Дубаи, Обединети Арапски Емирати, оствари средба со премиерот на ОАЕ, Шеик Мохамед бин Рашид Ал Мактум, кој во исто време е и владетел на емиратот Дубаи, пренесоа од владата на РМ. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, е истакната заложбата на двете страни за …

Повеќе »

Ангус Дитон ја доби Нобеловата награда за економија

Кралската шведска академија на науките ја додели Нобеловата награда за економија за 2015 на Ангус Дитон “за неговата анализа на потрошувачката, сиромаштијата и благосостојбата”. Во соопштението на Академијата се вели уште дека за да се изградат економски политики кои ќе ја стимулираат благосостојбата и ќе ја намалат сиромаштијата, треба да се …

Повеќе »

Бизнисинсајдер: Македонија на прво место во светот по ниски даноци

Кога избираат место за развој на нивниот бизнис, меѓународните компании обрнуваат сериозно внимание на даночните стапки во различни земји. Владите често се натпреваруваат да ги истакнуваат конкурентните предности со ниските даноци. Во својот извештај за глобалната конкурентност Светскиот економски форум го користи терминот “total tax rate” (заедничка даночна стапка) како …

Повеќе »

НБРМ: Секој од сегментите од финансискиот систем е стабилен и непречено функционира

Вчера во просториите на Народната банка се одржа редовна средба помеѓу високите претставници од институциите коишто се надлежни за регулирање и надзор на одделните сегменти од финансискиот систем на Република Македонија: Министерството за финансии, Агенцијата за супервизија на осигурувањето, Агенцијата за супервизија на капитално финансираното пензиско осигурување (МАПАС), Комисијата за …

Повеќе »

Зошто британските банки не користат банкноти од 500 евра?

Ако имате банкнота од 500 евра и одлучите да купувате со неа во Европа, ќе ви биде навистина тешко да ја користите – на многу места во Стариот континент гледаат скептично кон неа. Сериозен скептицизам за нејзиното постоење изрази и британскиот банкар Чарлс Гудхард, според кого таа се користи првенствено …

Повеќе »