ЕКОНОМИЈА

Норвешка ги крева даноците

Норвешка соопшти дека ќе ги укине даноците на нафтените компании со околу 3 милијарди норвешки круни (520 милиони долари) годишно, за да ги омекне трошоците, информира Блумберг. Владата ќе го ограничи до 22 проценти четиригодишното ослободување од данок на т.н. слободен готовински тек во однос на сегашните 30 проценти и …

Повеќе »

Перспективите на македонскиот пазар на хартии од вредност во светлина на актуелните економски состојби на домашно и светско ниво

На 9-ти мај 2013 година во хотелот Александар Палас во Скопје, Македонската Берза АД Скопје, Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија и Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје ќе организираат заедничка „ Конференција на македонскиот пазар на хартии од вредност 2013“. За прв пат од осамостојувањето …

Повеќе »

Вoeing: 20% раст на чистата добивка

Чистата добивка на американските авиони Вoeing Co се зголемила за 20% во првиот квартал во споредба со истиот период минатата година до $ 1,1 милијарди, но прометот се намалил, пренесува економи њус. Акциите на компанијата поскапеа за 3,2% пред почетокот на трговијата во Њујорк по објавувањето на овие резултати.

Повеќе »

Европските земји со најниска стапка на невработеност

3,2% во Швајцарија, 3.6% во Норвешка, 4,8% во Австрија … Има земји во кои нивото на невработеност може да не натера да сонуваме. Но, зад овие бројки се кријат големи социјални разлики, пренесува профит.

Повеќе »

Фараж: Еврозоната се распаѓа за неколку години (видео)

Лидерот на Партијата на независноста на Велика Британија Најџел Фараж даде опширно интервју за RussiaToday. Во него тој ја откри идејата зад настаните во Кипар и советува сите во Еврозоната да ги симнуваат поскоро своите заштеди од банкарските трезори во еврозоната. Според него е многу веројатно “кипарското сценарио” да се …

Повеќе »

Велика Британија ја избегна тројната рецесија

Велика Британија ја избегна тројната рецесија, откако нејзиниот бруто домашен производ забележува раст од 0,3% во првиот квартал на годината, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Главна заслуга за тоа има услужниот сектор во Кралството, како и производството на нафта и гас во Северното Море. Економскиот подем на годишна …

Повеќе »

Рекордна невработеност во Шпанија

Нивото на невработеност во Шпанија го достигна 37-годишниот врв во првиот квартал на оваа година, откако напорите за намалување на најголемиот буџетски дефицит во ЕУ, покажа негативно влијание врз растот на економијата. Бројот на невработените е на највисоко ниво од 1976 година, а тоа беше годината по смртта на диктаторот …

Повеќе »

Еврото под $ 1,30

Курсот на еврото се задржува цврсто над прагот од 1,30 долари во денешната интербанкарскa трговија. Утрово единствената европска валута се менуваше за 1,3005 долари. Вчера Европската централна банка (ЕЦБ) го утврди референтниот курс од 1,2990 долари за едно евро.

Повеќе »

Зошто САД можат да бидат следниот растечки пазар

САД поминуваат низ индустриска ревитализација. Тие се поголем растечки пазар во светот, на кој ќе погледнат инвеститорите. Ова го тврди во интервју за “Волстрит џурнал” инвестицискиот визионер и консултант Антоан ван Агтмаел. Тој верува дека повеќето набљудувачи допрва ќе го сфатат тоа. Според него има пет причини поради кои САД …

Повеќе »