ЕКОНОМИЈА

Откако Силјановска не дојде на ТВ дуелот синоќа, еве што и порачаа од СДСМ

„Гордана Силјановска денеска побегна од новинарите, побегна од граѓаните, од јавноста. Што подалеку бега Сиљановска од граѓаните за кои самата рече дека не ги познава. Кандидатката на Христијан Мицкоски, Гордана Сиљановска, не ги почитува граѓаните, не ги почитува медиумите и не ги почитува новинарите. Од што сакаше да побегне Сиљановска? …

Повеќе »

Каракамишева: Сите паднавте на најважниот испит за државата

Каракамишева со прашање до партиите: Каде бевте вие да излезете на улица кога се менуваше уставот “Гледам, слушам, партиите се мерат кој повеќе луѓе извадил на митинзите и искрено ме фаќа горчина и револт КАДЕ БЕА СИТЕ ТИЕ ЈАКИ МИТИНЗИ И СОБИРАНКИ КОГА СЕ МЕНУВАШЕ УСТАВОТ, кога се менуваше ИСТОРИЈАТА, …

Повеќе »

Заев и Анѓушев: Посветено работиме да ја продлабочиме одличната соработка со Сојузна Република Германија како наш најдобар трговски партнер

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, заедно со заменик на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев вчера одржа средба со Делегација на Германското стопанство, како и со претставници на германски компании коишто работат во земјава. На средбата присуствуваа и министерот за здравство Венко Филипче, …

Повеќе »

Според анкетата на „МАРКЕТ ВИЖН“: Еве колку луѓе ќе излезат на гласање за претседател и за кого ќе гласаат!

Гордана Сиљановска е во водство а Македонија се движи во погрешна насока, покажува последната анкетата на „МАРКЕТ ВИЖН“, спроведена по барање на Пресингтв.мк. По неколкуте ТВ дебати на претседателските кандидати дојде до смена на листата на најпопуларен кандидат. На една недела пред одржувањето од првиот круг на претседателските избори, резултатите …

Повеќе »

Турција со највисока стапка на невработеност во последните 10 години

Стапката на невработеност во Турција се зголеми на 14,7 отсто во декември-февруари, и тоа е највисоко ниво за последните 10 години, според податоците на Турскиот институт за статистика, соопштува Ројтерс. Не-земјоделската невработеност за истиот период изнесува 16,8%, покажуваат податоците. За периодот ноември-јануари, невработеноста е 13,5%, а не-земјоделската – 15,6%. Невработеноста …

Повеќе »

Мицкоски: Македонија ја носи промената, промената која ќе донесе правда над неправдите, ќе донесе надеж

Вчера се одржа митингот на ВМРО-ДПМНЕ, каде обрати лидеротна партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател на РСМ, Гордана Силјановска. Денес митинг има закажано владеачката СДСМ за нивниот кандидат за претседател на републиката Стево Пендаровски. „Македонија ја носи промената, промената која ќе донесе правда над неправдите, ќе донесе надеж поразувајќи …

Повеќе »

МИХАИЛ ТРЕНДАФИЛОВ- НАНЧЕ: ЌЕ СОЗДАДАМ СОВЕТ НА МУДРЕЦИ- ТИП ОХРИДСКА ВЛАДА

28 години само по време на избори ги повикувате здруженијата со разно -разни ветувања. Јас сите здруженија ги сакам и за мене се на исто рамниште. Секој има да каже по нешто што ќе може да помогне на Охрид. Јас за време на изборите нема да ги злоупотребувам, да им …

Повеќе »

Анита Ангеловска-Бежоска: Денарот е стабилен

„Денарот е стабилен! Нашите платнобилансни проекции предвидуваат натамошна акумулација на девизните резерви и нивно задржување на сосема адекватно ниво, конзистентно со монетарната стратегија којашто ја спроведуваме. Впрочем, ако ги гледаме движењата минатата година, ние имавме значајна акумулација на девизни резерви, а клучен фактор којшто придонесе за тоа се значајните девизни …

Повеќе »

Министерот за локална самоуправа Фазлиу на Конференција на НАЛАС – Градовите двигатели на развојот

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу вчера  говореше на регионалната конференција Градовите двигатели на развојот-Визија 2030, што денеска се одржа во Скопје, во организација на Асоцијацијата на локални власти на земјите од Југоисточна Европа, НАЛАС. Министерот Фазлиу ја истакна актуелноста на темата со оглед дека во глобални рамки половина од …

Повеќе »