ЕКОНОМИЈА

Шекеринска: Ги правиме последните чекори кон НАТО, заедно со ратификацијата очекувам двотретинско мнозинство за Законот за одбрана

Република Северна Македонија ги прави последните чекори пред членството во НАТО Алијансата – рече министерката за одбрана Радмила Шекеринска, која заедно со амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј, се обрати на почетокот на НАТО работилницата чиј фокус е пренесување на искуствата и најдобрите практики за прилагодување на работните процеси на …

Повеќе »

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1 %

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.1 % на месечно ниво и за 1.1 % на годишно ниво. Во декември 2019, во споредба со ноември 2019 година, продажните цени на производителите на …

Повеќе »

Министерката Рашела Мизрахи: „Проактивно ќе се вклучам во борбата со непријавената работа”

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи денеска учествува на Регионалната конференција: “Вработување – Нијанси на сиво во Западен Балкан”, што се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина како панел говорник. Конференцијата е во рамките на ИПА регионалниот проект: “Платформа за вработување и социјални прашања 2 – ЕСАП 2“, …

Повеќе »

Извештај на ММФ за 2019 година: Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е здрав

Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е здрав, потврдено е во Извештајот за Република Северна Македонија за 2019 година, којшто го објави Извршниот одбор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Објавувањето на овој извештај е финално заокружување на оцените од редовниот годишен преглед на македонската економија спроведен во ноември минатата …

Повеќе »

АНАЛИЗА: Штедењето во пораст и со ниски камати !

Зголемена побарувачка за потрошувачки и станбени кредити, намелени кредитите преку кредитни картички. Кредитирањето на населението со позначајна стапка на раст, но не и кредитирањето на фирмите. Во годината што измина банките останаа во зона на растечка ликвидност, депозитите се зголемија, како и кредитното портфолио, пишува неделната економска анализа на Порталб. Каков тренд се …

Повеќе »

Богатите луѓе во Швајцарија почнаа да ги повлекуваат своите депозити од банките

Една од главните активности на банките е да ги задржат парите на нивните клиенти. Но, во Швајцарија, некои побогати штедачи бараат алтернативи, пренесува Си-Ен-Ен. Приватните банкари во европската земја велат дека некои клиенти се обиделе да повлечат огромни суми на своите депозити – и покрај репутацијата на земјата како безбедно …

Повеќе »

Средба на премиерот Спасовски со новиот амбасадор на БИХ, Јаќимовиќ: Заеднички определби за нови унапредувања на соработката меѓу двете држави и во регионот и за европска иднина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, се сретна со Драган Јаќимовиќ, новоименуваниот амбасадор на Босна и Херцеговина во нашата држава. Амбасадорот на БИХ, Јаќимовиќ, му го честиташе на премиерот Спасовски стапувањето на должноста и изрази очекување за скорешно остварување на евроинтеграциската стратешка цел на нашата држава, пат …

Повеќе »

Мицкоски и Муцунски остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со меѓународниот секретар, Тимчо Муцунски денеска (24.01.2020) остварија средба со Јоханес Реј, директор на Фондацијата „Конрад Аденауер“ во Република Македонија. На средбата се разговараше за соработката на ВМРО-ДПМНЕ со Фондацијата, актуелната политичка состојба во државата, македонската европерспектива и предизвиците со кои се соочуваме, како …

Повеќе »

Ѓорчев: Република Македонија според извештајот на Транспаренси Интернешнл е најкорумпираната држава во Европа

На денешната собраниска седница се обрати и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев кој што посочи дека Република Македонија според извештајот на Транспаренси Интернешнл е најкорумпираната држава во Европа и граѓаните не треба да се чудат што досега не добивме датум за преговори со ЕУ. -Во делот на овој …

Повеќе »