ЕКОНОМИЈА

Грција има „План Б”

Атина има “план Б” во случај Европа да не го обнови финансирањето на Грција. Тоа го вели во интервју за телевизија „Россия 24“ министерот за реформите, заштитата на животната средина и индустрија Панајотис Лафазанис. “Сметам дека на референдумот Грците ќе го кажат своето “Не” на оваа уцена, која ја наметнува …

Повеќе »

Еврозоната и откажа љубов на Грција

На седница преку телеконференција синоќа Еврогрупата разговараше за можноста за обезбедување на Грција програма за финансиска помош до одржувањето на грчкиот референдум. Телеконферентната седница на Еврогрупата за Грција веќе заврши и ќе има нова слична седница утре наутро, објавија светските агенции. Краткотрајното продолжување на грчката спасувачка програма и “отсекувањето” на …

Повеќе »

Економијата на Порторико е на работ на колапс

Економијата на Порторико е во сериозна криза во последните неколку години, која се должи на неправилно потрошени државни ресурси, повисоки цени на енергијата и зависност од долговите кои државата ги има преземено. „Порторико не може да продолжи да го плаќа својот долг од 73 милијарди долари”, предупреди гувернерот на земјата …

Повеќе »

Денес истекува рокот за Грција

Денес истекува рокот на спасувачката програма за Грција. Денес Атина треба да плати и 1,55 милијарди евра обврски кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Премиерот Алексис Ципрас вели дека неговата земја нема да изврши плаќање кон Фондот. “Како е можно доверителите да очекуваат да ја исплатиме обврската кон ММФ, кога банките …

Повеќе »

Како САД ќе стане најголем производител во светот

Општо познато е дека револуцијата на фракинг технологијата се покажа исклучително корисна за САД. Она што сепак можеби не секој знае е како американското производство ги направи нафтата и гасот конкурентскo евтини. Бостонската консултантска група (BCG) пресметала дека просечната потрошувачка за производство на стоки во САД во моментов е само …

Повеќе »

Какви заштитни мерки презема Народната банка на РМ поради кризата во Грција

Основната, законски определена цел на Народната банка на Република Македонија е одржувањето на ценовната стабилност. Дополнително, Законот за Народната банка определува и друга цел на Народната банка, која е подредена на основната цел, а тоа е да придонесува кон одржување стабилен, конкурентен и пазарно ориентиран финансиски систем. Во насока на …

Повеќе »

Грција останува во еврозоната, но пари за неа веќе нема да има 

Факт е дека средбата на Еврозоната во сабота треба да биде одлучувачка за долготрајните преговори на Еврогрупата, изјави канцеларката Ангела Меркел. Во потврда на донесената одлука, таа посочила дека договорот со Грција не подразбира давање на нови 7,2 милијарди евра во рамките на втората програма за меѓународна макрофинансова помош. „Идниот договор …

Повеќе »

Британија воведува минимална плата за емигрантите

Имигрантите во Британија ќе се соочат со нови правила во однос на нивниот постојан престој. Законот ќе влезе во сила од 6 април 2016 и ќе се бара минимум 35 илјади фунти годишна плата. Ако емиграраат надвор во земјите од ЕУ не го исполнува ова барање, тој ќе биде депортиран назад во својата …

Повеќе »

Исламска држава веќе го има динарот – најскапата валута во светот

“Исламска држава” (ИД) почна да користи своја валута во окупираните територии од нејзина страна во Сирија и Ирак. Веста ја објави Telegraph, повикувајќи се на опозициски активисти. Монетите се златни и се нарекуваат исламски динар. Изгледа ова е најскапата валута во светот. Еден златен исламски динар ќе се разменува за 139 …

Повеќе »