ЕКОНОМИЈА

Јапонија излезе од рецесија

По два квартали со пад на економијата, Јапонија на крајот излезе од рецесија, имајќи го предвид растот за периодот октомври-декември, објави Reuters. Сепак, растот остана под проектираниот од пазарите, потврдувајќи најсериозен предизвик пред премиерот Абе да ја изведе земјата од стагнација. Растот од 2,2% на годишна основа е послаб од …

Повеќе »

Еврозоната и постави ултиматум на Грција

Еврозоната и постави ултиматум на Грција до петок да прифати продолжување на програмата изготвена од меѓународните кредитори за опоравување, соопшти АФП. Сепак грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис очекува дека за 48 часа ЕУ и Атина ќе постигнат разбирање. Денес треба да се одржи состанок на министрите за финансии од ЕУ, на …

Повеќе »

Тексас е под закана од рецесија

Нафтата од битуменозни шкрилци во Тексас, во последните неколку години направи извонредни економски резултати, со кои го зголемија светскиот нафтен резерват за цели 11%. Драматичните падови на цените на нафтата сепак сериозно ја уплашија оваа индустрија, а вработените на територијата на Тексас ќе треба да ги намалат до минимум капиталните трошоци и …

Повеќе »

Исламска држава e опремена со бугарски крадени автомобили

Од МВР-то на Р. Бугарија не ја негираат оваа информација, но признаваат дека во моментов собираат податоци и разменуваат податоци со партнерски служби во светот. За луксузниот живот на борците на “Исламска држава” веќе се носат легенди. На интернет можат да се видат фотографии и видеа, во кои елитата на …

Повеќе »

Демонстрации во Грција и Европа за поддршка на Ципрас

Најмалку 18 илјади луѓе се собраа во неделата вечер во Атина, 8 илјади демонстрираа во Солун, а неколку илјади луѓе на различни места во странство ја поддржаа владата на Ципрас во пресрет на состанокот на Еврогрупата во Брисел, од која зависи иднината на економијата на Грција. Тој сака да ја …

Повеќе »

Грција ќе биде друга држава после 6 месеци

Новиот грчки премиер Алексис Ципрас очекува да биде постигнат договор за реформите во неговата земја, утре на министерската средба на Еврогрупата во Брисел. “Утре очекувам да има тешки преговори, но убеден сум во можноста да биде постигнат договор”, вели Ципрас пред германското списание “Штерн”. “Ние не сакаме нови кредити и …

Повеќе »

Повлекувањето на доларот го заживеа еврото

Доларот е во заштитни позиции по слабите податоци од САД, кои застанаа наспроти јенот и еврото, а на пазарот се очекува развојот околу преговорите за грчкиот долг. Зелените пари утрово паднаа на 118.57 јени по пет неделен врв во средата на 120.48 кој се должеше на силните вредности за вработување …

Повеќе »

Нов почеток со хендикеп за Грција

Новата грчка влада на премиерот Алексис Ципрас, со која управува само две недели, веќе се наоѓа во тесно. Тие стојаат на работ на кризата. Новата грчка влада доаѓа на власт со солиден мандат да го смени курсот како на внатрешната економска политика, така и на односите на земјата со нејзините …

Повеќе »

Неуспех на преговорите за грчките финансии

Вчера лидерите на Германија, Франција, Русија и Украина разговараа во Минск за мирното решавање на конфликтот во источна Украина, а преговорите за финансиската иднина на Грција веќе завршија без резултат. Новата грчка влада, доминирана од крајната левица СИРИЗА, и меѓународните кредитори не постигнаа напредок за кој се очекуваше земјата да …

Повеќе »