ЕКОНОМИЈА

Шефот на Бундесбанк: Франција и Италија се претвораат во проблематичните деца на еврозоната

Претседателот на Бундесбанк и член на Европската централна банка Јенс Вајдман ги повика владите во еврозоната да го извршуваат спроведувањето на структурни реформи и истакна дека политиките на централните банкари се покажаа неуспешни за надминување на должничката криза во регионот. Зборувајќи синоќа пред претприемачите во германскиот град Билефелд, Вајдман додаде …

Повеќе »

Ерменија се приклучува кон Евроазиската унија

Ерменија се приклучува кон Евроазиската економска унија, за да даде нов импулс на развојот на економијата. Тоа го изјави ерменскиот претседател Серж Саркисјан по разговорите со српскиот колега Томислав Николиќ, кој е во посета на Ерменија. „Со движењето на стоките, услугите, капиталот и работната сила, пристапот до енергоресурсите и усвојувањето …

Повеќе »

Deutsche Bank: Еболата влијае на економијата

Ширењето на вирусот Ебола во африканските земји влијае и на економијата, покажува новиот извештај на Deutsche Bank. Меѓу засегнатите сектори се ископувачите на злато, нафта, алуминиум, кобалт, бакар и какао. Околу 70% од какаото во светот се произведува во земјите од Западна Африка, наведуваат од банката. Ако кризата продолжи, експертите …

Повеќе »

FT: Во светот се формираше новата Г7

Во светот се оформи новата потенцијална “Голема седумка” (G7), која ги вклучува Бразил, Индија, Индонезија, Кина, Мексико, Русија и Турција. Заклучокот е направен врз основа на податоците од извештајот на Меѓународниот монетарен фонд. Според документот вкупниот показател на БДП (по показатели паритет на куповната моќ) на „новата седумка” изнесува 37,8 …

Повеќе »

Кина ги победи САД

Кинеската економија ја поминала онаа на САД по паритет на куповна моќ, соопшти „Фајненшл тајмс”. Во пролетта програмата за меѓународни споредби, претстави нова методологија за споредување на производот на економиите на различни земји. Уште тогаш се сметаше дека Кина е најголемата економија во светот, најмногу поради релативно ниската вредност на …

Повеќе »

Македонија е на 72-ро место според економската слобода

Македонија е рангирана на 72-рото место од 152 држави вклучени во „Економска слобода во светот: годишен извештај 2014″ изготвен од канадскиот институт „Фрејзер”. Извештајот ја претставува состојбата во 2012 година – последната година за која има расположливи официјални податоци за сите земји. Хонг Конг е повторно на врвот на листата, …

Повеќе »

Deutsche Bank: Еврото ќе се израмни со доларот до 2017 година

Девизниот курс на еврото во однос на доларот ќе падне на 0,9500 долари до 2017 година, се наведува во анализата на Дојчебанк, пренесува Reuters. Прогнозата на најголемата германска банка е агресивна, иако поголемиот дел од останатите водечки аналитичари и финансиски институции веќе се главно негативно настроени кон единствената европска валута. Според Дојчебанк, …

Повеќе »

Индустриското производство во Германија со најголем пад од 2009 година

Индустриското производство во Германија се намалилo за повеќе од очекувањата на аналитичарите во август. Тоа е загрижувачки знак за состојбата на водечката светска економија. Во август, индустриското производство се намалило за 4% на месечна основа, а во јули се зголемило за 1,6%. Тоа е најголемиот пад на показателот од јануари 2009 …

Повеќе »

Светската банка го намали проектираниот економски раст на Кина до 2016 година

Светската банка ја намали прогнозата за економскиот раст на Кина за следните три години, додека во моментов земјата се соочува со структурни реформи. Институцијата очекува растот на втората по големина економија во светот да се намали до 7,4% во споредба со претходните податоци. „Економскиот раст во Кина ќе напредува бавно, …

Повеќе »