ЕКОНОМИЈА

НБРМ: Економијата и понатаму закрепнува со солидно темпо

На 11.11.2014 година се одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари, најновите макроекономски проекции и показателите за домашната економија во контекст на поставеноста на монетарната политика. Oцената на економските и финансиските услови покажа дека постојната …

Повеќе »

Работи кои може не ги знаете за Франција

Франција поседувала колонии, во најразлични облици, од почетокот на XVII век па сè до 1960 г. Во XIX и во XX век, нејзината колонијална империја била втора по големина во светот, после Британската Империја. Меѓу 1919 и 1939, втората француска колонијална империја поседувала над 12,347,000 квадратни метри. Франција била победничка …

Повеќе »

Кои професии колку заработуваат во Македонија

Државните функционери, директорите, дипломатите, стручњаците и научниците имаат највисоки плати, но само 1,4 проценти од вработените во земјава земаат плата повисока од 40 илјади денари. Порталб ви ја пренесува новата студија на статистиката посветена на пазарот на труд која покажува дека 22 отсто од вработените се со елемнтарни занимања, и …

Повеќе »

„Краставицата” веќе има нов сопственик

По неколку месеци на пребарување најпознатата бизнис зграда во Лондон конечно си најде купувач. „Краставицата” веќе ја поседува финансиската група „Safra Group” на бразилскиот милијардер Џозеф Сафра. Ова го соопшти the Financial Times. Облакодерот, беше продаден за 726 милиони фунти (1,5 милијарди долари). 40-катната кула со висина од 180 метри …

Повеќе »

Moody`s: Глобалниот економски раст ќе остане слаб

Глобалниот економски раст веројатно ќе остане слаб и во следните две години на позадината на проблемите во еврозоната и Кина, велат од агенцијата Moody`s. Во својот последен извештај, рејтинг агенцијата ги намали прогнозите за раст во многу земји и региони, вклучувајќи ја и еврозоната, Јапонија и Бразил. Во исто време, …

Повеќе »

Турската Yildiz ја купи британската United Biscuits

Турската компанија за производство на кондиторски производи Yildiz објави дека го купила најголемиот британски производител на бисквити United Biscuits. Компанијата била продадена од акционерите на инвестициските фондови Blackstone и PAI Partners. Претставници на Yildiz, изјавија дека ќе се стремат да го забрзаат растот на компанијата преку веќе изградената логистичка мрежа од …

Повеќе »

Ноќевањата во Македонија за речиси 10% зголемени од лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2014 година, во споредба со септември 2014 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги …

Повеќе »

Албанија со 150 милиони долари ќе го реструктуира енергетскиот сектор

Светската банка потпиша договор со албанската влада во Тирана за заем во износ од 150 милиони долари. Со распределените средства ќе се финансира проектот за реструктуирање на енергетскиот сектор во Албанија, кој се наоѓа на прагот на банкрот. Претставничката на Светската банка Елен Голщејн, изјави дека реформите се единствениот начин …

Повеќе »

На 69-то место сме по просперитет

Македонија е поставена на 69-то место во годинешниов пласман за најпросперитетните земји во светот, за разлика од лани каде бевме на 79-тото место. Ова го објави британскиот истражувачки центар Legatum Institute. Нашата земја се рангира после нашите соседи Грција, која е на 59-то место и Бугарија на 48-мото место. Србија се …

Повеќе »