ЕКОНОМИЈА

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија бележи пораст од 5.4%

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-ноември 2016 година, изнесува 241 950 630 илјади денари и бележи пораст од 5.4% во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари-ноември 2016 година, …

Повеќе »

Како заврши 2016 година и што ја одбележа на економски план

Просечна нето-плата од 362 евра. Намелена сиромаштија, зголемена вработеност. Неврботеноста пак, според официјалната статистика падна на најниско истриско ниво од околу 23%. Се најaвуваа нови инвестции, но не се реализираа државните, капитални инвестции. Овие економски показатели, според дел од економистите, се пропратени со неколку важни прашања: колку од вработените што …

Повеќе »

Ким Џонг Ун ја забрани прославата на Божиќ во Северна Кореја

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун им забрани на христијаните во земјата да го слават Божиќ и наместо тоа, тој ги принуди да го слават роденденот на неговата баба, пишува весникот NewEurope. Независно од религијата која ја исповедаат, режимот сака луѓето да го прослават роденденот на бабата на Ким Јонг Ун, …

Повеќе »

Која е владината комбинација: 49+10+5+3 или 49+10+5+3+2 или 51+10+2 или 51+10+3+2?

Откако Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека и по прегласувањето во Теарце, соодносот во новиот собраниски состав меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ останува 51 – 49, почнуваат да течат роковите за формирање нова влада, но и да се прават извесни комбинаторики и математички формули, кои сите како суштинска ја имаат бројката …

Повеќе »

СДСМ: Република Македонија ќе добие нова одговорна Влада

– Доаѓа живот. Режимот е поразен. СДСМ заедно со граѓаните оствари историска победа од над 600.000 гласови коишто го потврдија патот на промените. Никола Груевски со нарачаните текстови не може да ги спречи започнатите промени, се вели во денешното соопштение на СДСМ. – Груевски е веќе минато и со право …

Повеќе »

Регулаторна ги соопшти новите цени на горивата

Бензините и дизел горивата од полноќ поскапуваат за два денара по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 66,5 денари за литар, за ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе биде 68,5, за ЕУРОДИЗЕЛ-от (Д-Е V) 53,5, а Екстра лесното масло за домаќинство ќе се продава за …

Повеќе »

Деновите се одбројуваат: Кога Македонија ќе добие нова Влада

Новоизбраните пратеници до среда, 28 декември, ќе ги добијат уверенијата за пратеници, а во истиот рок и Собранието ќе го добие и конечниот извештај за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Според изборните рокови, најдоцна до 31 декември треба да се одржи седница за избор на новиот состав на Собранието, …

Повеќе »

НБРМ го одбележа значајниот јубилеј – 70 години централнобанкарски активности во Република Македонија

Под мотото „Запознајте ја централната банка“ во текот на 2016 година Народната банка на Република Македонија преку низа активности го одбележа значајниот јубилеј – 70 години централнобанкарски активности во Република Македонија. Централно место во овие активности имаше финансиската едукација на населението, како една од значајните функции на современите централни банки. …

Повеќе »

СДСМ бара формирање реформска Влада

Претседателот Зоран Заев на СДСМ заедно со раководството на партијата, денеска се сретна со избраните пратеници на парламентарните избори. Интегрален текст од соопштението на СДСМ: Постигнат е огромен успех, режимот е поразен со пенкало и глас, мнозинството граѓани, над 600.000 граѓани на Македонија избраа промени наспроти режим е заедничката оценка.

Повеќе »