ЕКОНОМИЈА

Натпреварувањето на европскиот пазар и во глобалната економија не е можно со ситни парцели

Скопје, 3 август 2020 (МИА) – Љупчо Ангеловски е млад семеен земјоделец во селото Егри, Општина Битола. Доаѓа од семејство со долга традиција во земјоделско производство. Oткако ја преземал водечката улога во семејното земјоделско стопанство, тој ја сфатил важноста на модернизирање на производството и воведување поодржливи и попродуктивни земјоделски практики кои ќе …

Повеќе »

МФ: Јавниот долг во второ тримесечје 59,5 проценти како резултат на Ковид-19 кризата

Скопје, 2 август 2020 (МИА) – Заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5 отсто, додека државниот долг 50,7 проценти, соопшти Министерството за финансии. Покачувањето на јавниот и државниот долг во вториот квартал, како што посочуваат оттаму, се должат пред се на повлекувањата на средствата преку еврообврзницата и заемот од …

Повеќе »

Мерката 14.500 денари ги задржа работниците, но дел не добија плати, парите завршија кај работодавачите, ќе следат санкции

Скопје, 1 август 2020 (МИА) – Да се поддржат фирмите и да не се отпуштат работниците, со ваква цел беше воведена мерката за плата од 14.500 денари по вработен, како дел од економските пакети на Владата за ублажување на последиците од корона-кризата. Според надлежните, таа имаше позитивно влијание и немаше …

Повеќе »

Намален бројот на работници во индустријата, најголем пад кај преработувачките капацитети

Бројот на работници во индустријата минатиот месец во однос на јуни лани е намален за 5,2 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Во периодот јануари ‒ јуни 2020 година, пак, во однос на јануари – јуни 2019 година, намалувањето на бројот на работниците изнесува 4,4 проценти. Според статистиката, најголем пад …

Повеќе »

Растот на извозот од зоните заклучно со јуни 820 милиони евра

Скопје, 31 јули 2020 (МИА) – Во изминатиот период извозот од индустриските зони значително порасна и заклучно со минатиот месец изнесува 820 милиони евра, рече денеска директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони, Александар Младеновски. Младеновски, кој заедно со вицепремиерката Мила Царовска ја посети компанијата „Витек” во ТИРЗ во Скопје …

Повеќе »

Развојната банка ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра за евтините кредити за домашните компании

Скопје, 31 јули 2020 (МИА) – Развојната банка на Северна Македонија АД Скопје денеска ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра за евтините кредити за домашните компании. Петтата транша од кредитната линија ЕИБ фаза 5, која ја користи Развојна банка, е во износ од 25,6 милиони евра, а е одобрена …

Повеќе »

Индустриското производство во јуни пониско за 15,1 отсто, во првите шест месеци намалување од 14,6 отсто

Скопје, 30 јули 2020 (МИА) – Индустриското производство во јуни годинава во однос на јуни лани бележи пад од 15,1 отсто, додека за период јануари – јуни годинава во однос на тој период лани има намалување од 14,6 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци, индустриското производство во …

Повеќе »

Економска интеграција во поддршка на европската перспектива на Балканот

Интензивна економска соработка, регионални пакет-мерки за социо-економско закрепнување од пандемијата на КОВИД-19 се меѓу заклучоците на дискусијата на лидерите и учесниците од шесте земји од регионот на денешниот виртуелен самит, организиран од Атлантскиот Совет на САД, посветен на економската интеграција на Западен Балкан.  Учесниците се согласија дека преку зајакната економска соработка, …

Повеќе »

Фич ги намали можностите за девизно задолжување на Јапонија на „негативни”

Рејтинг агенцијата Фич ги ревидираше денеска можностите за долгорочно задолжување на Јапонија во странска валута од „стабилни” на „негативни”, наведувајќи во образложението остар пад на домашната економија како последица на коронавирусот. – Пандемијата на коронавирусот предизвика силен пад на јапонската економија, иако земјата на почетокот имаше успех во спречување на …

Повеќе »