ЕКОНОМИЈА

Пешевски: Продолжуваат проектите за економско заживување на североисточна Македонија

Инвестицискиот циклус низ Македонија се одвива со несмалено темпо, а најавените планови и проекти за развој на североисточниот регион се во фаза на реализација, изјави вчера вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски при посетата на манифестацијата „Поклонение на свети Теодор Тирон“ во Кривопаланечкото село Конопница, соопштија од Влада. Според Пешевски, инвестициите …

Повеќе »

Блумберг: 20-те најбрзо растечки економии за 2015 година

Растечките пазари во Азија и Африка ќе бидат во фокусот во следните две години. Нивниот раст ќе биде најзначителен во целата глобална економија, се вели во истражувањето на “Блумберг”. Според податоците во него во 2015 година, глобалниот раст ќе забележи раст од 3,2% и ќе се засили до 3,7% следната …

Повеќе »

САД забележа дефлација во јануари

Во САД, за месец јануари 2015година е забележана дефлација од 0,1%. Тоа значи негативна вредност на инфлацијата од минус 0,1%. Во јануари 2015 стоките и услугите биле поевтини отколку во јануари 2014, забележува CNN. За последен пат, во земјата е забележана дефлација во месец октомври 2009. Сепак економистите и аналитичарите …

Повеќе »

Турција: Нема да чекаме членство во Европска Унија

Турција нема да чека за членство во Европската повеќе од 50 години, рече министерот за европски прашања на земјата Волкан Бозкир, пренесе РИА Новости. “Турција нема намера да чека членство во ЕУ повеќе од половина век. Првата цел ни беше да станеме развиена држава во економски поглед и тоа ние …

Повеќе »

Одржана втората седница на Народна банка на РМ

Советот на Народната банка на Република Македонија денес ја одржа својата втора седница, на која беа разгледани и усвоени Финансиските извештаи на Народната банка на Република Македонија и Годишната сметка за 2014 година, коишто беа предмет на ревизија на независно друштво за ревизија. Според мислењето на независниот ревизор, Финансиските извештаи …

Повеќе »

Топ 10 на градовите со најсилна економија

Конкуренцијата меѓу најсилните и влијателни градови во светот е жестока. Поради оваа причина CityLab и институтот The Martin Prosperity ги здружија силите за да изгoтвaт рангирање на највлијателните градови во светот. Таа е базирана на четири фактори – општа економска моќ, сопствен капитал и квалитет на живот, финансиска сила и …

Повеќе »

Естонија и Грција – двете страни на евромонетата

Во последниве месеци темата за грчкиот долг е меѓу најактуелните. Грчкиот премиер и министер за финансии обиколија голем број европски метрополи во обид да преговараат за условите и да почитуваат барем дел од најхрабрите предизборни ветувања. Во североисточниот крај на ЕУ се наоѓа една држава која е целосна спротивност на …

Повеќе »

Ципрас во војна со магнатите во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е подготвен да и објави војна на грчката бродска индустрија, во обид да ја извади Грција од кризата. Ако го направи тоа, треба да се подготвува за вистинска битка како онаа на Давид против Голијат, пишува италијанскиот весник “Република”. Нашите граѓани платија висока цена за кризата, но …

Повеќе »

Грција не го почитува рокот за листата со реформите

Грција ќе предаде листа од реформи на министрите за финансии од еврозоната утре наутро, соопшти грчки владин претставник. Еврогрупата и дала краен рок до денеска на Атина да ја обезбеди листата која е услов за добивање на 4-месечното продолжување на финансискиот план за спас за Грција. Изворот посочува дека Еврогрупата …

Повеќе »