ЕКОНОМИЈА

Виена е град со најдобар квалитет на живот во светот

Виена е градот кој нуди најдобар квалитет на живот во светот. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето за 2012 година на американската консултантска компанија “Мерсар”. Во листата се проценува политичката, социјалната и економската клима, медицинските услуги, можностите за образование и квалитетот на јавниот транспорт, електрична енергија и водоснабдувањето во 221 …

Повеќе »

Пешевски: Инвестициите во Македонија растат

Глас на Америка: Какви се очекувањата од промоцијата на еден ваков собир во Лос Анџелес? Пешевски: Очекувањата се да информираме што поголем круг на инвеститори за можностите на Македонија; да ја раскажеме приказната за Македонија, која трпи големи позитивни промени во последните 5-6 години; да го разбудиме нивниот интерес; да …

Повеќе »

Европската Комисија во антимонополска истрага на Бугарија

Во текот на вчерашниот ден Европската Комисија поднесе антимонополска истрага за Бугарија. Се работи за бугарскиот енергетски холдинг (БЕХ), кој е осомничен дека ја злоупотребил доминтна позиција со цел да ја ограничи конкуренцијата. Европската Комисија се произнесе со соопштение, кое гласи дека постојат сомневања дека бугарскиот енергетски холдинг (БЕХ) го попречува …

Повеќе »

Грчките власти планираат нова „даночна бомба“

Грчкото Министерство за финансии предлага нова даночна реформа според која годишните доходи над 26 илјади евра ќе се оданочуваат со 45 проценти данок, јавуваат локалните медиуми. како што јавува дописникот на МИА од Атина, предлозите ќе бидат разгледани на средбата на претставници на трите партии што се во грчката коалициска …

Повеќе »

Странските инвеститори ќе помагаат за промоција на Македонија

Намалувањето на странските инвестиции годинава не е резултат на структурни проблеми во државава, туку е резултат на глобалната економска криза, а нивото од минатата година, кога се остварија 463 милиони странски инвестиции, тешко може да се одржи, изјави првиот човек на Советот на странски инвеститори, Даниел Сас на денешната прес …

Повеќе »

Кинеската индустрија зема се поголем замав!

Опоравувањето на кинеската индустрија се интензивира во ноември, според покажувањата на два одделни индикатори, сигнализирајќи активност на раст во втората по големина светска економија. Британската банка HSBC објави дека  индексот на менаџери на Кина за набавки (PMI) во претходниот месец достигна највисоко ниво во изминатите 13 месеци,  од 50,5 индексни поени. …

Повеќе »

Шпанија нема да успее да го намали дефицитот?

Шпанскиот премиер Маријано Рахој, рече во едно интервју, дека буџетскиот дефицит ќе биде тешко да се намали од планираните 6,3 отсто оваа година, како што се бара од Европската унија. “Намалување на дефицитот од 2,6 процентни поени во текот на рецесија е многу тешко, со оглед на големиот број на …

Повеќе »

Владата ветува намалување или укинување на царината за повеќе производи

Министерот за финансии Зоран Ставрески информираше дека Од први јануари наредната година Владата ги укинува или намалува царинските стапки за репроматеријали за резервни автомобилски делови, полиетиленски фолии, алатни машини, железнички товарни вагони и автобуси, како директна поддршка на пет стопански гранки. – Укинувањето на царинските стапки за тие стоки е …

Повеќе »

По Индиецот и бизнисмени од Египет ќе градат хотели?

Во земјава изминатата недела престојувале бизнисмени од Египет кои биле заинтересирани да инвестираат во македонскиот туристички бисер, Охрид, јави Канал 5. Сопствениците на луксузни хотели за почеток го испитувале теренот за вложувања во туризмот. – Еден дел од групата на присутни кои беа од Египет со кои се дружиме шест …

Повеќе »