ЕКОНОМИЈА

Си-Ен-Ен: Коронавирусот трајно ќе ја промени светската економија

Коронавирусот, најверојатно, ќе остави траен белег врз светската економија, донесувајќи трајни промени, но и важни лекции, проценува Си-Ен-Ен. Следењето на вирусот веројатно ќе стане дел од нашите животи, како што се безбедносните мерки по нападите од 11 септември. Важно е, смета телевизијата, да се инвестира во потребната инфраструктура за откривање …

Повеќе »

Онлајн дебата за економската соработка на Западен Балкан

Во пресрет на средбата на лидерите од земјите од шест земји од Западниот Балкан в среда посветена на регионалната економска соработка, денеска ќе биде организрана онлајн дебата на која говорници ќе бидат извршниот потпретседател на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон и заменик претседавачот на Групата Олбрајт Стоунбриџ, Џим О’Брајан. Во рамки …

Повеќе »

Народната банка започна со одржување серијал е-работилници за новинари

Во рамките на активностите за јакнење на својата транспарентност и унапредување на комуникацијата со јавноста, Народната банка започнува со нова практика ‒ работилницата за новинари од економските редакции ќе се организира повеќепати во текот на годината, наместо досегашниот формат на една годишна работилница. Во условите коишто ги наметнува пандемијата на …

Повеќе »

Околу 1,4 милиони Американци минатата недела се пријавиле за невработени

Околу 1,4 милиони Американци минатата недела поднеле документи за невработеност, соопшти денеска американското Министерство за труд. Бројката од Министерството за труд покажува зголемување за 109.000 од ревидираниот број претходната недела. Ова е првото зголемување на неделниот извештај за повеќе од три месеци. Во САД секојдневно се регистрираат нови многу високи …

Повеќе »

ФИТР: Огромен интерес за инструментот за економско прилагодување на Ковид – 166 компани аплицираа во прв циклус

Рекорден број над 2000 домашни компании подигнаа апликациски пакети на јавниот повик за брзо прилагодување на Ковид 19, на Фонд за иновации и технолошки развој, од кои 166 поднесоа предлог проекти во првиот циклус. Компаниите побаруваат речиси 90% од предвидениот буџет од 200 милиони денари, поради што ќе се бараат …

Повеќе »

ММФ: Жените се економски поизложени на последиците од пандемијата

Пандемијата со коронавирусот може да го загрози напредокот постигнат од жените во последните три децении во намалувањето на економскиот јаз со мажите, предупреди денеска Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Економскиот шок предизвикан од здравствената криза ги погодува жените повеќе од мажите, бидејќи тие се повеќе застапени во сериозно погодените сектори на …

Повеќе »

Османи: На земјата и е потребна стабилна и функционална Влада со европска перспектива

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бујар Османи, денеска оствари средба со шефот на делегацијата на Европската Унија во земјава Самуел Жбогар. Како што соопшти СЕП, на средбата беше разговарано за текот на изборите и пост изборната атмосфера во насока на политичката стабилност на земјата, a …

Повеќе »

Арсовска: Креиравме економски политики за земјите од Г20 кои се глобално применливи

Претседателот на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска, како меѓународен експерт дел e од интернационалната советодавна група за подготовка на економските политики и препораки за лидерите на Владите на Г20, земјите кои се најсилни економии во светот. Меѓународната советодавна група од почетокот на годината работи на подготовка на економските политики и препораки, а …

Повеќе »

Кина ги обвини САД за злоупотреба на мерките за контрола на извозот

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венблин денеска ги обвини САД за злоупотреба на мерките за контрола на извозот, реагирајќи на извештаите дека, поради наводно спорно постапување на кинеските власти кон припадниците на тамошното малцинство Ујгури, Вашингтон ќе воведе санкции против 11 кинески компании. Ванг на прес-конференција истакна …

Повеќе »