ЕКОНОМИЈА

166 илјади нови работни места во САД

Американските компании имаат создадено 166 000 работни места во септември, пренесоа американските медиуми, според истражувањето направено од ADP. Приватниот сектор создал едвај 159 000 работни места во август и 161 000 во јули, па и двете вредности се малку под претходните проценки.

Повеќе »

Грција смета дека ќе излезе од кризата во 2014

“Предвидуваме излез од рецесијата во 2014 година”. Тоа го изјави заменик- министерот за финансии Христос Стајкурас, пренесоа Standard news . По 6 -годишна рецесија во земјата, тој појасни дека оваа година Владата предвидува да го намали дефицитот до 4 % од износот на БДП.

Повеќе »

Русија забрани увоз на млечни производи од Латвија

Комисијата за заштита на правата на корисниците во Русија (Роспотребнадзор) го забрани увозот на млечни производи од Латвија. Ова е уште еден пресврт во затегнатите односи меѓу двете земји, пишува “РИА Новости”. “Откако ги испитавме млечните производи произведени во Латвија, утврдивме многу законски повреди поврзани со правата на потрошувачите, контролата …

Повеќе »

Бројот на невработени во Шпанија продолжува да се зголемува

Во септември бројот на невработени во Шпанија, продолжи да расте. Во споредба со август бројот е зголемен за 25 572 лица и достигна 4 724 355 луѓе. Ова го покажуваат податоците објавени од шпанското Министерство за вработување и социјално осигурување.

Повеќе »

Јапонија ќе ја развива економијата со уште 51 милијарди долари

Јапонската влада подготвува голем пакет мерки за стимулирање на економијата во вредност од 5 трилиони долари јени или 51 милијарди долари. Ова е изјавата на премиерот на земјата Шинзо Абе, пренесе “Блумберг”. Според Абе без ваквата поддршка, Јапонија е загрозена од проблеми со наплата на економијата, особено во услови кога …

Повеќе »

Невработеноста во ЕУ и еврозоната е стабилна

Невработеноста во еврозоната се задржа на ниво од 12% во август, колку што беше и во јули, покажуваат податоците на Евростат. Без промена се задржа невработеноста во осмиот месец на годината и во земјите од ЕУ – при ниво од 10,9 %.

Повеќе »

Еврозона: Инфлацијата е 1,1%

Инфлацијата во еврозоната силно го забавила темпото на раст во септември, достигнувајќи најниско ниво од февруари 2010 година, покажуваат податоците објавени денеска од Еуростат. Веста може да ја охрабри Европската централна банка (ЕЦБ) повторно да ги намали основните каматни стапки, ако наплатата во еврозоната запре.

Повеќе »

Финска : Нови скратувања за € 1 милијарда

Финска можеби ќе треба да ги намали со уште 1 милијарда евра ($ 1,35 милијарди долари) државните трошоци идната година, за да го совлада долгот и да продолжи со социјалните реформи и покрај отпорот, ако сака да го задржи кредитниот рејтинг на максималното ниво “ААА”. Тоа го изјави финскиот министер …

Повеќе »

Германскиот бизнис со се поголема доверба во економијата на земјата

Индексот на доверба во германскиот бизнис во економијата на земјата се зголемил во септември 2013 по петти последователен месец, достигнувајќи го максималното ниво од април 2012 година од 107,7 поени. Претходниот месец показателот бил 107,5 поени, покажуваат податоците на истражувачкиот институт IFO . Аналитичарите, анкетирани од агенцијата “Блумберг”, очекуваа значително …

Повеќе »