ЕКОНОМИЈА

Кои се најбогатите земји во светот?

Со БДП по глава на жител $ 111,162, Луксембург е најбогатата земја во светот според последните податоци на Светската банка за 2013. Веднаш по неа се рангираат Норвешка ($ 100,819) и Катар ($ 93,352). Изненадување во рангирањето е Макао – најголемиот казино центар во светот, кој ја надмина Швајцарија, коментира …

Повеќе »

Макао ја надмина Швајцарија по БДП по глава на жител

Кинеската автономна територија Макао ја надмина Швајцарија по волумен на БДП по глава на жител, пишува британскиот весник The Financial Times (FT). Според статистиката на Светската банка (СБ) поранешната португалска колонија ја зазеде четвртата позиција во светот на овој индикатор. Во 2013 година БДП-то во Макао достигна 91,4 илјади долари. …

Повеќе »

Милијардер се пожали дека не го пуштиле во ресторан во Париз

Американскиот милијардер Марк Бениоф е во Европа неколку месеци за отворањето на новата канцеларија на неговата компанија Salesforce.com во Лоднон, и посета на неколку конференции посветени за изградба на нови информативни центри во Англија, Франција и Германија. Бениоф располага со лично богатство од 3,2 милијарди долари. Ова можеби не било …

Повеќе »

Toyota планира “летечки” автомобили

Јапонскиот автомобилски гигант Toyota работи на создавање на автомобили кои можат да се движат над патот. Ова го откри еден од врвните менаџери на компанијата Хиројси Јосики за време на конференцијата „Next Big Thing”, соопштија од The Verge. Според зборовите на Јосики кој е раководител на техничкиот оддел на Toyota, …

Повеќе »

Грција била доста штедлива како претседателка на Унијата

За 6-месечното грчко претседателство на Европската унија на нашиот јужен сосед беа обезбедени 50 милиони евра, но таа користела само 19 милиони од нив. Ова го соопшти грчкиот вицепремиер и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос. Тој истакна дека буџетот на претседателството уште во почетокот бил мал во споредба на …

Повеќе »

Македонија и Јапонија со заедничка економска соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска (понеделник, 30.06.2014 година) во Токио, оствари средба со јапонскиот принц Нарухито, со што започна официјалната посета на македонската владина делегација на Царството Јапонија, пренесоа од Владата на РМ.. Соговорниците позитивно ги оценија политичките односи меѓу двете земји и ја истакнаа …

Повеќе »

Инфлацијата во Јапонија е највисока последните 32 години

Потрошувачките цени во Јапонија се искачија до 32-годишен врв, пишува Bloomberg. Зголемувањето е резултат на повисоките цени на комуналните услуги и зголемувањето на данокот на потрошувачката. Овие мерки доведоа до најголемиот пад на трошоците на домаќинствата од земјотресот во март 2011 година. Потрошувачките цени, без свежата храна, се зголемија за …

Повеќе »

Отпад според сектори на економска активност

Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупното количество на создаден отпад според секторите на економска активност во Република Македонија во 2012 година изнесува 8 482 814 тони. Најголемо количество отпад (6 359 846 тони или 75.0%) е создадено во секторот Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпад и дејности …

Повеќе »

S & P: Еврозоната има уште многу работа

Земјите-членки на Еврозоната имаат уште многу работа за намалување на износот на долгот, како и за стимулирање на економскиот раст и е малку веројатно нивните кредитни рејтинзи да бидат покачени. Тоа го изјави Мориц Крамер, шеф на одделот за суверени рејтинзи на S & P за Европа, Блискиот Исток и …

Повеќе »