ЕКОНОМИЈА

На 69-то место сме по просперитет

Македонија е поставена на 69-то место во годинешниов пласман за најпросперитетните земји во светот, за разлика од лани каде бевме на 79-тото место. Ова го објави британскиот истражувачки центар Legatum Institute. Нашата земја се рангира после нашите соседи Грција, која е на 59-то место и Бугарија на 48-мото место. Србија се …

Повеќе »

Меркел го дозволува излегувањето на Велика Британија од ЕУ

Германскиот канцелар Ангела Меркел не ја исклучува можноста Велика Британија да излезе од Европската унија (ЕУ). Според неа, сепак, како причина за таков чекор не би можело да се смета зголемувањето на придонесот од 2 милијарди во буџетот на Унијата. Според Меркел растечкиот број имигранти од земјите-членки ги натерало англиските власти …

Повеќе »

Се одржа регионалниот ReSPA министерски состанок

Заедничката соработка и размената на искуства меѓу земјите од западен балкан е клучно за напредок на патот кон ЕУ интеграција Регионалното школо за Јавна Администрација (ReSPA) денес во Холидеј Ин Скопје организира состанок на кој земаа учество Министри од седум земји од западен Балкан. Целта на оваа средба беше да …

Повеќе »

НБРМ: Банкарскиот систем успеа да ја задржи ликвидноста и солвентноста, а со тоа и својата стабилност и сигурност

На седницата, Советот на Народната банка го разгледа Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во Република Македонија во вториот квартал од 2014 година. Заклучено беше дека и во услови на надворешно опкружување исполнето со големи предизвици, банкарскиот систем успеа да ја задржи ликвидноста и солвентноста, а со тоа и својата …

Повеќе »

Африка ќе произведува повеќе гас од Русија до 2040 година

Супсахарска Африка ќе ја помести Русија како глобален гасен провајдер до 2040 година, покажуваат податоците на Меѓународната агенција за енергетика (IEA). Ова ќе ја стимулира Европската унија да се насочи кон намалување на зависноста од руско гориво преку инвестирање во јужноафриканскиот регион, пишува Euractiv. Според актуелниот извештај на IEA супсахарска …

Повеќе »

Руските банки губат $ 25 милијарди поради кризата во Украина

Скоро една година по избувнувањето на протестите на Мајда во Киев руските банки забележаа потенцијални загуби во подоцнежната криза во износ од 25 милијарди долари. Оваа сума била откриена на затворената седница кај премиерот Дмитриј Медведев во понеделникот, тврди Деловното издание РБК. Ако оваа сума ја одразува реалноста, загубите од …

Повеќе »

Каде е Македонија на светската бизнис карта?

Да правиш бизнис во Македонија станува полесно. Или барем тоа го покажуваат податоците од рангирањето Doing Business 2015, изработенi од Светската банка. Во неа Македонија е на 30-то место од 189 анализирани економии. Иако оваа година методологијата е променета и секоја страна е со место, многу различно од минатогодишното, за …

Повеќе »

Deutsche Bank претрпе загуба од 92 милиони евра

Најголемата кредитна институција во Германија, Deutsche Bank објави нето загуба од 92 милиони евра за третиот квартал на годината. Негативните финансиски резултати дојдоа откако компанијата мораше да плати 894 евра трошоци за тужби, соопштува „ББЦ”. Заедно со ова запознаени тврдат дека финансискиот директор на банката, Стефан Краус може да биде заменет. …

Повеќе »

Во Шведска ја намалија основната камата до 0%

Централната банка на Шведска ја симна основната каматна стапка на нула. На овој начин таа сака да справи со основниот проблем во северната држава – инфлацијата. Ова е рекордно ниска камата. Намалувањето започна кон крајот на 2011 година, кога показателот беше во износ од 2 отсто. Мерката ќе се задржи …

Повеќе »