ЕКОНОМИЈА

АНАЛИЗА: Сиромаштијата удри по многудетните семејства !

Алармантен тренд на осиромашување открива последното истражување на Заводот за статистика со наслов “Лаекен индикатори за сиромаштија”. Само за една година, или од 2012 та до 2013 та година бројот на сиромашни семејства со најмалку две деца се зголемил за речси 6 500. истражувањето покажа дека сиримаштијата на ниво на …

Повеќе »

Украина оди кон банкрот

Украина усвои закон во врска со можноста за запирање на плаќањата на сите или одделни државни долгови и гарантирани заеми. Економските тешкотии на Украина очигледно го достигнаа својот критичен степен. Владата во Киев има добиено право на мораториум за надворешни долгови, вклучувајќи го и рускиот во износ од 3 милијарди …

Повеќе »

Кина го позлатува Бразил со 50 милијарди долари

Кинескиот премиер Ли Кјацјан пристигна во посета на Бразил, за време на кој се очекува да бидат објавени инвестициите во вредност од 50 милијарди долари. Тој ќе се сретне со претседателот на латиноамериканската држава Дилма Русеф, а потоа ќе замине за Рио де Жанеиро. Таму ќе анализира некои кинески проекти за градот …

Повеќе »

Грција очекува договор со доверителите следната недела

Договорот меѓу Грција и нејзините меѓународни партнери се очекува да биде постигнат во текот на следната недела. Тоа го изјавил пред грчките медиуми, министерот за финансии на земјата Јанис Варуфакис. “Мислам дека сме многу блиску. Да речеме дека е прашање една недела”, ветил Варуфакис. Тој рече дека според доверителите дојдено …

Повеќе »

Кое е најголемото влијание на ограничувањето на обемот на производството

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во април 2015 година е за 0.1 процентен поен поголем во однос на претходниот месец, а во однос на април 2014 година е зголемен за 3.5 процентни поени. Состојбата на обезбеденоста на производството со порачки во април …

Повеќе »

Кои се причините за слабиот раст на економијата во еврозоната

Растот на бруто домашниот производ во еврозоната ќе бидe попречуван од високата невработеност, долговите и отсуството на реформи на пазарот на трудот. До овој заклучок дојде рејтинг агенцијата Moody’s во својот последен извештај. Во оваа година економијата на еврозоната ќе порасне за 1,6%, предвидуваат од рејтинг агенцијата. Слична е и …

Повеќе »

НБРМ: Економијата и понатаму закрепнува со солидно темпо

На 12.5.2015 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани најновите макроекономски показатели и проекции во контекст на нивните ефекти врз поставеноста на монетарната политика. Притоа беше констатирано дека последните проекции не упатуваат на поголеми промени во однос на амбиентот за …

Повеќе »

Грција ја испразни државната каса

Вчера попладне се дозна како Грција успеа да згасне плаќања од 750 милиони евра кон Меѓународниот монетарен фонд. Ова се случи откако Атина користела придонес во Фондот или т.н. специјални права на влечење, пишуваат специјализираните сајтови за валутна трговија. ММФ ја прифатил сумата еквивалентна на 650 милиони евра, и таа сепак …

Повеќе »

Гордана Јанкулоска си поднесе оставка! Еве го нејзиното известување до премиерот

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска поднесе оставка од функцијата. За одлуката Јанкулоска писмено го известила премиерот Никола Груевски. – Почитуван претседателе Груевски, Најнапред сакам да Ви се заблагодарам за довербата што ми ја дадовте да бидам дел од Вашиот тим и да раководам со Министерството за внатрешни работи на …

Повеќе »