ЕКОНОМИЈА

Нов повик за користење средства од ИПАРД

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој како надлежна институција и договорен орган за спроведување на Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на ЕУ (ИПАРД) ги повикува сите заинтересирани физички и правни лица од Република Македонија да достават барања за користење на средства од ИПАРД Програмата 2007-2013 …

Повеќе »

ММФ ќе ја мери кондицијата на Македонија за враќање на долговите

Тим на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводен од директорката на ММФ за Македонија Иванна Владкова Холар, од денеска, па сè до 5 ноември ќе престојува во Скопје и ќе ја проценува способноста на државава да ги враќа кредитите, пренесува мкд.мк. Контролната мисија, составена од претставници на ММФ дојдени директно од …

Повеќе »

Англија внесува дополнителни 2,1 милијарди евра во ЕУ

ЕУ бара од Велика Британија да плати дополнителни 2,1 милијарди евра како придонес пресметан според бруто националните приходи. Барањето се оправдува со фактот дека англиската економија се справува подобро од очекуваното во последните неколку години. Дополнителната рата е резултат на нови пресметки на ЕУ, кои детерминираат која земја колку средства …

Повеќе »

Македонија е домаќин на овогодинешниот РеСПА состанок на министрите од Западен Балкан

6 министри од Западен Балкан и високи ЕУ претставници ќе разменуваат ЕУ интеграциони искуства Регионалното школо за Јавна Администрација (ReSPA) на 31 октомври во Холидеј Ин Скопје – ќе организира состанок на кој ќе учествуваат Министри од шест земји од западен балкан. Целта на оваа средба е да се оценат …

Повеќе »

Интервју со членовите на Европската Бизнис Асоцијација-ЕБА

И во иднина ќе бидеме сервис за македонските компании, и позитивен двигател на евро-интегративните процеси и развојот на Македонската економија. Европската Бизнис асоцијација годинава прославува 10 години од своето постоење. По тој повод паралелно разговаравме со неколку истакнати членови на ЕБА, на теми како почетоците, целта на постоење и на …

Повеќе »

S & P предупреди дека кризата во Европа не е завршена

Меѓународната агенцја за рејтинг Standard & Poor’s (S & P) денеска предупреди дека кризата во еврозоната влегува во „напорна фаза на слаб економски раст”, што, според неа, е нова фаза од економската криза во регионот. Предупредувањето доаѓа на позадината на изнесените нови податоци кои покажаа забавување во приватниот сектор во …

Повеќе »

Турција ќе започне изградба на трета нуклеарна централа до 2019 година

Турција планира да започне со изградба на третата нуклеарна централа без учество на странски компании меѓу 2018 – 2019 година. До тогаш треба да биде подготвен тимот, кој ќе работи на проектот, рече премиерот Ахмет Давутоглу, пренесува „Хуриет дејли њус” “Турција мораше да чека до 2000 година, за да има …

Повеќе »

Африканската економија со стабилни прогнози и покрај тешкотиите

Се зголемува бројот на „се повеќе големи” ризици, заканувајќи да го нарушат растот на супсахарска Африка, меѓу кои се избувнувањето на Ебола во западниот дел на континентот, исламистичкиот екстремизам во некои земји и растечките фискални нерамнотежи кај други, предупредија во понеделникот од ММФ. Фондот сеуште очекува „солиден раст” кај повеќето …

Повеќе »

Moody’s го намали кредитниот рејтинг на Русија

Намален е кредитниот рејтинг на Сбербанк, банката ВТБ, Газпромбанк, Роселхозбанк, Внешкомбанк, Алфа банка и Агенцијата за хипотекарни станбени кредити. Прогнозата за долгорочните рејтинзи на останатите финансиски институции е негативна. На крајот на минатата недела Moody`s го намали кредитниот рејтинг на Русија за еден поен од Baa1 на Baa2 со прогноза …

Повеќе »