ЕКОНОМИЈА

Русија може да издржи 4 години на западните санкции

Германската разузнавачка служба (BND) пресмета дека Русија може да издржи на западните санкции неколку години, јави „Дојче веле”. Според службата паричните резерви на Русија во моментов се 619 милијарди долари, што претставува 162% од државните расходи за оваа година. Тоа значи дека само со овие средства Русија би можела да …

Повеќе »

Германија и Кина потпишаа договор за 2 милијарди евра

Третата билатерална средба меѓу Германија и Кина заврши со потпишување на договор вреден 2 милијарди евра. Тоа вклучува соработка меѓу двете земји, вклучувајќи компании како Volkswagen, Daimler и европскиот производител на авиони Airbus (во кој германската влада поседува акции). Исто така Германија ќе работи на забрзување на процесот на потпишување …

Повеќе »

Еболата го погоди и Волстрит

Стравувањата од Ебола имаат големо влијание врз берзите во САД. Тоа го коментираше експертот од “Си Ен Би Си” Џим Крамер. И додека другите фактори исто така ја играат улогата, стравувањата за смртоносниот вирус влијаат на инвеститорите и ги тераат да ги продадат акциите во последните денови. „Сметам дека тоа …

Повеќе »

Инфлацијата во ЕУ: Бугарија со највисока негативна вредност, а Романија со најниска

Во септември 2014-та, годишната инфлација во еврозоната е 0,3%, што е намалување од 0,1% во однос на август. Ова е најниското ниво на показателот од октомври 2009 година. За споредба, во септември 2013-та инфлацијата во еврозоната била 1,1%. Ова го покажуваат конечните податоци за инфлацијата за месец септември на европската …

Повеќе »

Северна Кореја дава за изнајмување 15 хектари земјоделско земјиште

Северна Кореја изјавила интерес за давање под закуп на земјоделско земјиште во износ од меѓу 10 и 15 хектари. Станува збор за нивите во регионот Амур, соопштува ТАСС. Сеуште не се јасни параметрите на предлогот од страна на Пјонгјанг, но се очекува условот да биде на неа да се одгледуваат …

Повеќе »

Меркел со „буџетски” повик до членките на ЕУ

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги повика земјите од Европската унија да ги применуваат сопствените буџетски правила во однос на земјите со висок долг. Во говорот пред парламентот таа истакна дека сите земји членки на ЕУ го потпишаа Пактот за стабилност и раст, кој ја регулира фискалната дисциплина. „Сите, нагласувам …

Повеќе »

Намалувања на прометот во секторот Трговија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во август 2014 година, во споредба со август 2013 година, гледано по групи и класи, намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 9.8%, а реално за 8.5%), трговија на …

Повеќе »

НБРМ: Економијата и понатаму закрепнува со солидно темпо

На 14.10.2014 година се одржа редовна месечна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, на која беа разгледани состојбите во банкарскиот систем, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и најновите макроекономски показатели во контекст на поставеноста на монетарната политика. Oцената на економските и финансиските услови покажа дека …

Повеќе »

Германија ја намали прогнозата за економски раст

Германската влада ја ревидираше прогнозата за економски раст за 2014 во негативна насока. Во пролетта прогнозата беше за 1,8% раст на БДП за годинава, а министерот за економија и енергетика Сигмунд Габриел соопшти дека министерството очекува раст од 1,2%, пренесоа светските агенции. Прогнозата за 2015 исто така е ревидирана од …

Повеќе »