ЕКОНОМИЈА

Масовни отпуштања во Шведска

Шведскиот производител на тешки камиони Volvo Group објави многу слаби резултати во споредба со предвидувањата на аналитичарите и намалувањето на 2.000 работни места на високите кадри и консултанти, пренесе AFP. Чистата добивка е намалена за 1% до 1,387 милијарди круни (€ 158 милиони) и е многу под проектираните од аналитичарите …

Повеќе »

SG: Австралискиот долар може да поевтини со 25% до 2016 година

Падот на цените на суровините и стеснувањето на каматните услови може да доведат до сериозно поевтинување на австралискиот долар, кој ќе изгуби една четвртина од вредноста до 2016 година, според аналитичарите од Societe Generale. “Ако САД започне контракција на монетарната политика и во Кина продолжат да опаѓаат цените на суровините, …

Повеќе »

Кипар се бори со кризата преку спојување на општини

Кипар воведува нова мерка за да се оптимизираат трошоците. Во соопштението на министерството се вели дека активностите за намалувањето на бројот на општините се дел од пошироките напори во рамките на ЕУ. Тие прецизираа дека идејата не е за отстранување на општини, туку за спојување на услугите кои ги нудат …

Повеќе »

Британската економија расте рекордно брзо

Британската економија расте рекордно брзо, велат оптимистичките податоци од секторот на услугите, производството и градежништвото. Економскиот раст на Велика Британија се забрзува во третиот квартал и дава основа за оптимизам во врска со одржливото нејзино обновување, пренесе CNBC.

Повеќе »

Асмусен: Судбината на еврозоната е во рацете на Италија

Јерг Асмусен, член на Управниот одбор на Европската централна банка, изјави дека судбината на еврозоната е целосно во рацете на Италија. Земјата е третата најголема економија во рамките на зоната и ако таа не расте, нема како Еврозоната да се опорави.

Повеќе »

Шпанија излезе од рецесија

Шпанската економија излезе од рецесија, откако порасна за прв пат повеќе од две години. Ова го покажуваат податоците на централната банка на земјата, пренесе “БиБиСи”. Бруто домашниот производ (БДП) на Шпанија се зголеми за 0,1% за периодот од јули до септември месец оваа година, објавија од банката. Зголемувањето на БДП …

Повеќе »

Растот на јапонскиот извоз се забавил до 11,5 %

Растот на јапонскиот извоз се намали во септември, што го зајакнува предизвикот пред премиерот Шинзо Абе, кој треба да преземе мерки за зајакнување на растот на третата по големина економија во светот. Извозот порасна за 11,5 % на годишна основа во септември, што е најслаб пораст за последните три месеци, …

Повеќе »

Жена ја предводи централната банка на Израел

Карнит Флуг е првата жена на чело на централната банка на Израел. Таа беше избрана од премиерот Бенјамин Нетанјаху и министерот за финансии Јаир Лапид, пренесоа светските агенции. Флуг ја презеде функцијата 111 дена откако поранешниот гувернер на централната банка на Израел Стенли Фишер поднесе оставка.

Повеќе »