ЕКОНОМИЈА

Кои професии колку заработуваат во Македонија

Државните функционери, директорите, дипломатите, стручњаците и научниците имаат највисоки плати, но само 1,4 проценти од вработените во земјава земаат плата повисока од 40 илјади денари. Порталб ви ја пренесува новата студија на статистиката посветена на пазарот на труд која покажува дека 22 отсто од вработените се со елемнтарни занимања, и …

Повеќе »

„Краставицата” веќе има нов сопственик

По неколку месеци на пребарување најпознатата бизнис зграда во Лондон конечно си најде купувач. „Краставицата” веќе ја поседува финансиската група „Safra Group” на бразилскиот милијардер Џозеф Сафра. Ова го соопшти the Financial Times. Облакодерот, беше продаден за 726 милиони фунти (1,5 милијарди долари). 40-катната кула со висина од 180 метри …

Повеќе »

Moody`s: Глобалниот економски раст ќе остане слаб

Глобалниот економски раст веројатно ќе остане слаб и во следните две години на позадината на проблемите во еврозоната и Кина, велат од агенцијата Moody`s. Во својот последен извештај, рејтинг агенцијата ги намали прогнозите за раст во многу земји и региони, вклучувајќи ја и еврозоната, Јапонија и Бразил. Во исто време, …

Повеќе »

Турската Yildiz ја купи британската United Biscuits

Турската компанија за производство на кондиторски производи Yildiz објави дека го купила најголемиот британски производител на бисквити United Biscuits. Компанијата била продадена од акционерите на инвестициските фондови Blackstone и PAI Partners. Претставници на Yildiz, изјавија дека ќе се стремат да го забрзаат растот на компанијата преку веќе изградената логистичка мрежа од …

Повеќе »

Ноќевањата во Македонија за речиси 10% зголемени од лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2014 година, во споредба со септември 2014 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги …

Повеќе »

Албанија со 150 милиони долари ќе го реструктуира енергетскиот сектор

Светската банка потпиша договор со албанската влада во Тирана за заем во износ од 150 милиони долари. Со распределените средства ќе се финансира проектот за реструктуирање на енергетскиот сектор во Албанија, кој се наоѓа на прагот на банкрот. Претставничката на Светската банка Елен Голщејн, изјави дека реформите се единствениот начин …

Повеќе »

На 69-то место сме по просперитет

Македонија е поставена на 69-то место во годинешниов пласман за најпросперитетните земји во светот, за разлика од лани каде бевме на 79-тото место. Ова го објави британскиот истражувачки центар Legatum Institute. Нашата земја се рангира после нашите соседи Грција, која е на 59-то место и Бугарија на 48-мото место. Србија се …

Повеќе »

Меркел го дозволува излегувањето на Велика Британија од ЕУ

Германскиот канцелар Ангела Меркел не ја исклучува можноста Велика Британија да излезе од Европската унија (ЕУ). Според неа, сепак, како причина за таков чекор не би можело да се смета зголемувањето на придонесот од 2 милијарди во буџетот на Унијата. Според Меркел растечкиот број имигранти од земјите-членки ги натерало англиските власти …

Повеќе »

Се одржа регионалниот ReSPA министерски состанок

Заедничката соработка и размената на искуства меѓу земјите од западен балкан е клучно за напредок на патот кон ЕУ интеграција Регионалното школо за Јавна Администрација (ReSPA) денес во Холидеј Ин Скопје организира состанок на кој земаа учество Министри од седум земји од западен Балкан. Целта на оваа средба беше да …

Повеќе »