Breaking News

ЕКОНОМИЈА

Продажните цени на производителите на индустриски производи повисоки за 14,8 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, во октомври годинава, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, на месечно ниво се повисоки за 0.9 %, а на годишно ниво за 14.8 %. Во октомври 2022, во споредба со септември, продажните цени на производителите на индустриски производи, се пониски во …

Повеќе »

Прехранбените фирми можат да се пријават до 20 декември за субвенционирана струја

Субвенционирано снабдување со електрична енергија преку ЕСМ продажба почна од 1 декември за пријавените и прифатени физички и правни лица регистрирани за вршење приоритетна дејност од областа на прехранбената индустрија, по шифри опфатени во одлуката на Владата. Субјектите од оваа категорија кои не поднеле документи или при пријавата поднеле некомплетни …

Повеќе »

Изјавa на министерот Бочварски во Берово (во живо)

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски на средба во Општина Берово со градоначалникот Звонко Пекевски, на која ќе ги образложат поедноставените постапки за поставување фотонапонски електроцентрали. .

Повеќе »

НБ: Расте бројот на зелени кредити во третиот квартал годинава

Забрзува растот на зеленото кредитирање во третиот квартал од 2022 година, достигнувајќи 17,7 отсто. Зелените кредити се наменети за проекти коишто поддржуваат одржливи, еколошки цели, или цели коишто придонесуваат за зелената транзиција во општеството, како што е развој на нова еколошка технологија, инфоремираат од Народна банка. Во третиот квартал, како …

Повеќе »

Инфлацијата во ноември 19,5 проценти, објави Државниот завод за статистика

Трошоците на живот во ноември се зголемени за 19,5 проценти во споредба со истиот месец лани, а цените на мало за 15,2 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Во однос на октомври, кај трошоците на живот се бележи зголемување од 0,5 проценти, а кај цените на мало за 0,2 …

Повеќе »

Битиќи – Филипиду: Добрососедските односи помеѓу Северна Македонија и Грција носат значителни придобивки за двете земји

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска оствари средба со амбасадорката на Република Грција, Софија Филипиду, на која и посака добредојде во нашата земја и успех во новиот мандат. На почетокот на средбата вицепремиерот Битиќи, како што соопшти неговиот Кабинет, ја поздрави одлуката …

Повеќе »

Минималната потрошувачка кошничка во ноември 51.714 денари, повеќе од половина оди за храна и режиски трошоци

Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во ноември изнесувале 51.714 денари и се за 200 денари зголемени во однос на октомври, а за 1.490 денари во споредба со септември. Според пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија, за храна во ноември биле потребни минимум 19.518 денари, а за режиски …

Повеќе »

СТО: Земјите засилено го ограничуваат извозот на храна

Земјите ширум светот ги олабавуваат прописите за увозот, а го ограничуваат извозот, особено на храната и ѓубривата, предупреди Светската трговска организација (СТО). Во последните 12 месеци, до средината на октомври, членките на СТО воведоа повеќе мерки со кои ја унапредија трговската размена отколку ограничувањата, утврди СТО. На тој начин, месечно, …

Повеќе »

Битиќи: БРТ не може да биде поштетен за Скопје од автобуси кои се 30 години стари

Бас рапид транзит (БРТ) што го финансира Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) не може да биде поштетен за Скопје од автобуси кои сообраќаат, а се 30 години стари, порача денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. -За жал состојбата во Градот Скопје е од 1980 година и не …

Повеќе »

ФЕС – Битиќи, Нуредини, Бочварски: Регионалната соработка е клучна за надминување на енергетската криза, реализацијата на Зелената агенда за Балканот бара регионална соработка

Фондацијата Фридрих Еберт, во соработка со Амбсадата на Сојузна Република Германија во Северна Македонија, денеска организираа конференција на тема „Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа” на која се обратија министри од земјата и регионот, координатори, советници и претставници на граѓански организации. Вицепремиерот задолжен …

Повеќе »