ЕКОНОМИЈА

Естонија и Грција – двете страни на евромонетата

Во последниве месеци темата за грчкиот долг е меѓу најактуелните. Грчкиот премиер и министер за финансии обиколија голем број европски метрополи во обид да преговараат за условите и да почитуваат барем дел од најхрабрите предизборни ветувања. Во североисточниот крај на ЕУ се наоѓа една држава која е целосна спротивност на …

Повеќе »

Ципрас во војна со магнатите во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е подготвен да и објави војна на грчката бродска индустрија, во обид да ја извади Грција од кризата. Ако го направи тоа, треба да се подготвува за вистинска битка како онаа на Давид против Голијат, пишува италијанскиот весник “Република”. Нашите граѓани платија висока цена за кризата, но …

Повеќе »

Грција не го почитува рокот за листата со реформите

Грција ќе предаде листа од реформи на министрите за финансии од еврозоната утре наутро, соопшти грчки владин претставник. Еврогрупата и дала краен рок до денеска на Атина да ја обезбеди листата која е услов за добивање на 4-месечното продолжување на финансискиот план за спас за Грција. Изворот посочува дека Еврогрупата …

Повеќе »

Ципрас ја најави Грција за победник

Грчкиот премиер и лидер на Сириза, Алексис Ципрас објави дека земјата постигнала победа во преговорите со доверителите, откако финансирањето и беше продолжено за уште четири месеци, пишува Reuters. „Во петокот ние во минатото ја оставивме строгата буџетска политика, спасувачките планови и тројката. Ја освоивме битката, но не војната. Вистинските тешкотии …

Повеќе »

Дел од земјите членки се согласиле Грција да ја напушти Еврозоната

Дел од земјите-членки на Еврозоната се согласиле Грција да го напушти клубот на земјите кои ја користат заедничка валута и под услови, ако не биде постигнат договор, рече министер за финансии на Малта, Едуард Шиклуна, пренесе Интерфакс. Министерот побара да посредува во преговорите меѓу Атина и останатите членки на Еврозоната. …

Повеќе »

40 милијарди долари за Украина од ММФ

Во текот на следните неколку недели Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе го одобри доделувањето на новиот пакет помош за Украина. Ова го соопшти РИА “Новости”, повикувајќи се на официјалниот претставник на Фондот Џери Рајс. “Одборот на директори ќе ја одобри оваа одлука пред крајот на февруари или почетокот на март. …

Повеќе »

“Блумберг” откри како Владимир Путин ја купи Унгарија

Унгарија ќе го прекине снабдувањето со природен гас кон Украина, објави “Блумберг”, повикувајќи се на изјавата на премиерот на земјата Виктор Орбан. Будимпешта нема да ја поддржи и иницијативата на Европската унија за воспоставување на “Енергетска унија”, со образложение дека влегувајќи во него, ќе го изгубат својот суверенитет. Овие чекори на …

Повеќе »

Канада воведува нови санкции против Русија

Канада воведува нови економски санкции против физички и правни лица од Русија и Украина, пренесе агенција ТАСС. Два месеци по последните санкции против руските интереси во нафтениот и гасниот сектор, Канада повторно се насочи против руската економија со санкции против “Роснефт”. Во текот на неколку месеци Канада се воздржуваше од …

Повеќе »

Одобрија нов заем за грчките банки

Европската централна банка го одобри проширувањето на програмата за вонредна помош за грчките банки. Збирот беше зголемен за 3,3 милијарди евра – од очекуваните 65 милијарди евра на 68,3 милијарди евра. Одлуката е изненадувачка, со оглед на фактот дека претходно властите во Германија рекоа дека нема да дозволат на Централната …

Повеќе »