ЕКОНОМИЈА

Американските компании повторно ја сакаат Америка

Над половина американски компании планираат да го вратат своето производство во САД, откако САД повторно стигнаа пред Кина како производствен центар за продаваните стоки во земјата. Ова го покажува истражувањето на консултантската компанија Boston Consulting Group – BCG, пренесува Франс прес. Околу 54 отсто од анкетираните изразуваат интерес да го …

Повеќе »

Италија ќе ја оживува економијата со бесплатен Wi-Fi

Италијански пратеници поднесоа предлог за бесплатен Wi-Fi пристап на повеќе јавни места. Проектот, кој е во вредност од 5 милиони евра, предвидува во следните три години да бидат изградени илјадници зони за бесплатен безжичен пристап до интернет на јавни места како што се аеродромите, трговските центри, таксиата и судниците. Целта …

Повеќе »

Темни економски облаци над Србија

Економската состојба на нашиот северен сосед Србија не изгледа воопшто добро. Стотици илјадници државни службеници и околу 670 илјади пензионери, од октомври оваа година, добиваат помалку пари. 60 проценти од пензионерите добиваат месечно најмногу 210 евра. Овие луѓе се поштедени од отпуштањата, бидејќи нивните пензии се сметаат за премногу ниски. …

Повеќе »

Интервју со Минчо Јорданов: 10 години oд постоењето на Европската Бизнис Асоцијација

Европската Бизнис асоцијација годинава прославува 10 години од своето постоење. По тој повод паралелно разговаравме со неколку истакнати членови на ЕБА, на теми како почетоците, целта на постоење и на самите активности во изминативе 10 години. Разговорот го започнуваме со г. Минчо Јорданов првиот председател на ЕБА, кој ќе даде …

Повеќе »

Бразилците за претседател избраа економист и политичар со балкански корени

Дилма Вана Русев (португалски: Dilma Vana Rousseff) е бразилски економист, политичар и 36ти претседател на Бразил. Русеф е воедно и првата жена претседател на Бразил. Во октомври 2010 година се кандидирала за претседател на Бразил од владејачката Работничка партија Таткото на Дилма, Петар Стефанов Русев, е роден во Габрово, Бугарија. …

Повеќе »

Нов повик за користење средства од ИПАРД

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој како надлежна институција и договорен орган за спроведување на Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на ЕУ (ИПАРД) ги повикува сите заинтересирани физички и правни лица од Република Македонија да достават барања за користење на средства од ИПАРД Програмата 2007-2013 …

Повеќе »

ММФ ќе ја мери кондицијата на Македонија за враќање на долговите

Тим на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предводен од директорката на ММФ за Македонија Иванна Владкова Холар, од денеска, па сè до 5 ноември ќе престојува во Скопје и ќе ја проценува способноста на државава да ги враќа кредитите, пренесува мкд.мк. Контролната мисија, составена од претставници на ММФ дојдени директно од …

Повеќе »

Англија внесува дополнителни 2,1 милијарди евра во ЕУ

ЕУ бара од Велика Британија да плати дополнителни 2,1 милијарди евра како придонес пресметан според бруто националните приходи. Барањето се оправдува со фактот дека англиската економија се справува подобро од очекуваното во последните неколку години. Дополнителната рата е резултат на нови пресметки на ЕУ, кои детерминираат која земја колку средства …

Повеќе »

Македонија е домаќин на овогодинешниот РеСПА состанок на министрите од Западен Балкан

6 министри од Западен Балкан и високи ЕУ претставници ќе разменуваат ЕУ интеграциони искуства Регионалното школо за Јавна Администрација (ReSPA) на 31 октомври во Холидеј Ин Скопје – ќе организира состанок на кој ќе учествуваат Министри од шест земји од западен балкан. Целта на оваа средба е да се оценат …

Повеќе »