ЕКОНОМИЈА

Интервју со членовите на Европската Бизнис Асоцијација-ЕБА

И во иднина ќе бидеме сервис за македонските компании, и позитивен двигател на евро-интегративните процеси и развојот на Македонската економија. Европската Бизнис асоцијација годинава прославува 10 години од своето постоење. По тој повод паралелно разговаравме со неколку истакнати членови на ЕБА, на теми како почетоците, целта на постоење и на …

Повеќе »

S & P предупреди дека кризата во Европа не е завршена

Меѓународната агенцја за рејтинг Standard & Poor’s (S & P) денеска предупреди дека кризата во еврозоната влегува во „напорна фаза на слаб економски раст”, што, според неа, е нова фаза од економската криза во регионот. Предупредувањето доаѓа на позадината на изнесените нови податоци кои покажаа забавување во приватниот сектор во …

Повеќе »

Турција ќе започне изградба на трета нуклеарна централа до 2019 година

Турција планира да започне со изградба на третата нуклеарна централа без учество на странски компании меѓу 2018 – 2019 година. До тогаш треба да биде подготвен тимот, кој ќе работи на проектот, рече премиерот Ахмет Давутоглу, пренесува „Хуриет дејли њус” “Турција мораше да чека до 2000 година, за да има …

Повеќе »

Африканската економија со стабилни прогнози и покрај тешкотиите

Се зголемува бројот на „се повеќе големи” ризици, заканувајќи да го нарушат растот на супсахарска Африка, меѓу кои се избувнувањето на Ебола во западниот дел на континентот, исламистичкиот екстремизам во некои земји и растечките фискални нерамнотежи кај други, предупредија во понеделникот од ММФ. Фондот сеуште очекува „солиден раст” кај повеќето …

Повеќе »

Moody’s го намали кредитниот рејтинг на Русија

Намален е кредитниот рејтинг на Сбербанк, банката ВТБ, Газпромбанк, Роселхозбанк, Внешкомбанк, Алфа банка и Агенцијата за хипотекарни станбени кредити. Прогнозата за долгорочните рејтинзи на останатите финансиски институции е негативна. На крајот на минатата недела Moody`s го намали кредитниот рејтинг на Русија за еден поен од Baa1 на Baa2 со прогноза …

Повеќе »

Русија може да издржи 4 години на западните санкции

Германската разузнавачка служба (BND) пресмета дека Русија може да издржи на западните санкции неколку години, јави „Дојче веле”. Според службата паричните резерви на Русија во моментов се 619 милијарди долари, што претставува 162% од државните расходи за оваа година. Тоа значи дека само со овие средства Русија би можела да …

Повеќе »

Германија и Кина потпишаа договор за 2 милијарди евра

Третата билатерална средба меѓу Германија и Кина заврши со потпишување на договор вреден 2 милијарди евра. Тоа вклучува соработка меѓу двете земји, вклучувајќи компании како Volkswagen, Daimler и европскиот производител на авиони Airbus (во кој германската влада поседува акции). Исто така Германија ќе работи на забрзување на процесот на потпишување …

Повеќе »

Еболата го погоди и Волстрит

Стравувањата од Ебола имаат големо влијание врз берзите во САД. Тоа го коментираше експертот од “Си Ен Би Си” Џим Крамер. И додека другите фактори исто така ја играат улогата, стравувањата за смртоносниот вирус влијаат на инвеститорите и ги тераат да ги продадат акциите во последните денови. „Сметам дека тоа …

Повеќе »

Инфлацијата во ЕУ: Бугарија со највисока негативна вредност, а Романија со најниска

Во септември 2014-та, годишната инфлација во еврозоната е 0,3%, што е намалување од 0,1% во однос на август. Ова е најниското ниво на показателот од октомври 2009 година. За споредба, во септември 2013-та инфлацијата во еврозоната била 1,1%. Ова го покажуваат конечните податоци за инфлацијата за месец септември на европската …

Повеќе »