ЕКОНОМИЈА

Шведска ја намали основната камата до 0%

Централната банка на Шведска ја намали основната каматна стапка на нула. На овој начин таа сака да справи со основниот проблем во северната држава – инфлацијата. Ова е рекордно ниска камата. Намалувањето започна кон крајот на 2011 година, кога показателот беше во износ од 2 отсто. Мерката ќе се задржи до …

Повеќе »

4 главни ризици за светската економија во 2015 година

Затегнувањето на монетарната политика на ФЕД, новата рецесија во Европа и тешкото закрепнување на јапонската економија се меѓу ризиците пред светската економија во 2015 година. Покрај нив има други опасности кои можат да имаат силно влијание на глобалниот економски развој следната година, сметаат експертите, кои беа присутни на Светскиот економски …

Повеќе »

Грција со буџетски суфицит од 2,9% за 2015 година

Грција ќе успее да достигне буџетски суфицит во износ 2,9% од бруто домашниот производ (БДП) следната година. Тоа е сосема блиску до целта од 3% од БДП. Ова го соопшти грчкото Министерство за финансии. Овој вишок е констатиран во предлог-законот за буџетот на земјата за 2015 година, кој ќе биде претставен …

Повеќе »

Саудиска Арабија пред $ 39 милијарди буџетски дефицит

Саудиска Арабија се соочува со буџетски дефицит во вредност од 145 милијарди риали (околу 39 милијарди долари) или 5% од БДП следната година, објавија од локалното Министерство за финансии, соопштува Bloomberg. За споредба, за оваа година, негативното салдо на јавните финансии од кралството се очекува да биде речиси три пати помало – …

Повеќе »

Како Португалија избегна банкрот и излезе од рецесија

Во 2012 година, Португалската економија се забави за 3,2 отсто и тоа беше најголем годишен пад од 1975 година. За справувањето тие спроведуваа мерки за намалување на долгот преку зголемувањето даноци и намалувањете плати и пензии во замена за меѓународни кредитни линии од 78 милијарди евра, кои беа договориени во …

Повеќе »

Кои земји во светот имаат „зелена економија“

Економијата на Шведска е „зелена” во светот, според извештајот The 2014 Global Green Economy Index, објавен од страна на консултантската компанија Dual Citizen. Што се однесува до впечатоците на експертите сепак за „зелена” економија, Германија застанува на првото место. Извештајот ги прикажува „најзелените” економии во светот врз основа на два …

Повеќе »

Кои беа најлошите економии во светот во 2014 година

Од СЕФ ги квалификува економиите во “конкуретност”, откако се разгледани 114 компоненти како БДП, инфраструктура, образование, телекомуникациски и транспортни мрежи и др. Од 10-тото до 6-тото место соодветно се Буркина Фасо, Тимор-Лесте, Хаити, Сиера Леоне и Бурунди. Економијата на Гвинеја е најлошата во светот, според извештајот на Светскиот економски форум …

Повеќе »

Кризата во Русија финансиски се заканува на Германија

Извршниот директор на Здружението на германските индустриски и трговски комори – Мартин Ванслебен, изрази сериозни грижи дека германските компании кои прават бизнис на рускиот пазар, страдаат многу од слабите позиции на рубљата. Според него, една на секои три фирми ќе треба да отпушта работници и службеници, а освен тоа можно …

Повеќе »

Зошто Русија ја уништува сопствената економија

Работите не одат добро во Русија. Цените на суровата нафта Brent паднаа до 59 долари за барел, а економијата на земјата е на пат да се намали меѓу 4,5% и 4,7%. Во меѓувреме „јажето“ околу вратот на Путин се затегнува повеќе откако американските и европските санкции ставија уште поголем притисок …

Повеќе »