ЕКОНОМИЈА

Кипар со повисок ДДВ од денес

Данокот на додадена вредност (ДДВ) во Кипар се зголемува од денес. За повеќе од три четвртини од стоките и услугите, тој стана 19 проценти, соопшти Кипарската новинска агенција. Мерката е дел од исполнувањето на низата обврски кои Владата беше принудена да ги преземе по силата на минатогодишниот договор со “тројката” …

Повеќе »

Кинескиот извоз во декември се забавува, а увозот расте!

Извозот на Кина ја успори својата стапка на раст во декември, додека увозот се зголемил. Податоците до одреден степен ги ублажуваат стравувањата за забавување на растот на втората најголема економија во светот, пренесува Economic Times. Извозот на Кина се зголемил за 4,3 % во месец декември, во однос на растот …

Повеќе »

Оздравува ли економијата на Кипар?

Економијата на Кипар ќе се соочува со голем број предизвици оваа година, а една од најголемите ќе биде и приватизацијата на претпријатијата со државно учество, соопштуваат весниците. Весникот “Филелефтерос” прецизира дека до крајот на јануари треба да биде подготвена институционалната рамка за остварување на приватизацијата, која е меѓу условите на …

Повеќе »

Инфлацијата во еврозоната падна на 0,8 % во декември

Инфлацијата во еврозоната е намалена за 0,8 % во декември 2013 година од 0,9 % во ноември истата година. Ова го покажуваат прелиминарните податоци на Европската статистичка служба ( Евростат ). Во ноември 2013 година, Европската централна банка (ЕЦБ ) ја намали својата основна каматна стапка на рекордно ниско ниво …

Повеќе »

Евроазиската унија започнува во 2015 година

Путин вети по разговорите со Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев и белорускиот лидер Александар Лукашенко дека т.н. евроазиска економска унија ќе стане извор на раст. Русија, Белорусија и Казахстан одобрија институционален дел на договорот за евроазиската економска унија, соопшти рускиот претседател Владимир Путин на седницата на Врховниот евроазиски економски совет во …

Повеќе »

Се зголеми продуктивноста во САД

Продуктивноста на трудот во САД во периодот јули -септември се зголеми со најбрзото темпо од крајот на 2009 година, што е уште еден знак за посилен раст пренесоа американските медиуми. Министерството за труд прецизираше дека продуктивноста се зголемила со годишна стапка од 3 проценти во третиот квартал. Првичните очекувања беа …

Повеќе »

Како се создава лојалност во дигиталната ера?

Алекс Хантер е бренд специјалист. Во минатото раководел со онлајн маркетингот на Virgin Group, и ја наметнува глобалната дигитална стратегија на брендот, а во моментов е извршен директор на Rushmore – социјална мрежа која ги поврзува обожавателите со нивните омилени изведувачи. Хантер беше еден од клучните говорници на настанот во …

Повеќе »

Oracle го купува Responsys за 1,39 милијарди долари

Американскиот технолошки гигант Oracle најави дека планира да ја добие софтверската компанија Responsys за 1,39 милијарди долари, пренесе ” Ројтерс “. Ова е дел стратегијата на компанијата за проширување на нејзиното присуство во сферата на онлајн маркетингот.

Повеќе »

Бизнис климата во Германија со рекордно подобрување

Бизнис климата во Германија продолжува да се подобрува и во индексот во декември достигна рекордни 109,5 поени. Позитивните ставови на работодавците бележат раст по позитивните податоци за економскиот развој на земјата, забележува CNBC.

Повеќе »