ЕКОНОМИЈА

Шпанија: Инфлацијата повторно нагоре

Инфлацијата во Шпанија повторно почна да се зголемува во ноември, откако остана без промена во октомври во контекст на стравувања од дефлација во еврозоната, пренесе Франс прес. Показателот, пресметан по усогласени податоци со Европската унија, била 0,3 отсто на годишна основа, според Националниот институт за статистика (Ine).

Повеќе »

Киев преговара со Москва за заем од 15 милијарди долари

Украина преговара со Русија за заем во износ од 15 милијарди долари, соопштува ИТАР- ТАСС. Прашањето ќе биде дискутирано меѓу претседателите Владимир Путин и Виктор Јанукович за време на денешната средба, на која ќе биде разгледана и темата за цената на рускиот гас за Украина. Се очекува една третина од …

Повеќе »

Србија ги намалува платите во државниот сектор

Српскиот парламент усвои закон за намалување на нето приход во државниот сектор, кој предвидува од 1 јануари следната година платите да бидат над 60 илјади динари ( 520 евра ) и да бидат оданочувани со поголеми даноци, објави електронското издание economy news. Според законот износот над 60 илјади динари ќе …

Повеќе »

Цената на лебот во Сирија се зголемила за 500% за две години

За две години вредноста на лебот во Сирија се зголемила за 500%. Речиси четири петтини од Сиријците ја сметаат храната за своја приоритетна потреба, покажува истражувањето на Меѓународниот спасувачки комитет во Њујорк. Според организацијата пристапот до вода за пиење е тежок за над половина Сиријци.

Повеќе »

Ирска ги укина оковите на меѓународниот спасувачки заем

Ирска вчера официјално стана првата држава од зоната на еврото, која веќе нема да има потреба од финансиска помош на партнерите. Така Република Ирска со нејзините 4,6 милиони жители си ја повратило економската независност, откако во 2010 година да се впушти во меѓународен план за финансиска помош од 85 милијарди …

Повеќе »

Пад на индустриското производство во ЕУ

Индустриското производство во еврозоната забележа пад од 1,1 % во октомври во споредба со претходниот месец. Европската унија исто така забележа пад од 0,7 % во однос на септември, покажуваат податоците на Евростат. На годишна основа во монетарната унија има зголемување од 0,2% во споредба со октомври во 2012 година, …

Повеќе »

25% од населението на ЕУ е во ризик од сиромаштија

Во 2012 скоро една четвртина од населението на Европската унија / ЕУ / била во ризик од сиромаштија и социјално исклучување, покажуваат податоците на Евростат. За споредба во 2011 тие беа 24,3%, а во 2008 – 23,7 %. Највисоки нивоа на луѓе во ризик од сиромаштија во 2012 има во …

Повеќе »

Credit Suisse: Во 2014 ќе се забрза растот на економијата

Швајцарската банка Credit Suisse ја објави прогнозата за 2014 година. Според неа ќе се забрза растот на економијата на глобално ниво, а годинава ќе се забележи раст во износ од 3,7 %, пренесува CNBC. Силниот раст ќе биде воден главно од развиените економии, вклучувајќи ги САД и Европа.

Повеќе »

Eкономијата на Бразил се намали со 0,5% во третиот квартал

Економијата на Бразил го забави својот раст повеќе од очекувањата на аналитичарите во третиот квартал на годината, пренесе “BBC”. Бразилскиот институт за статистика објави дека економијата на земјата се намалила за 0,5% во третиот квартал на годината во споредба со претходниот. Аналитичарите очекуваа бруто домашниот производ на земјата да се …

Повеќе »