ЕКОНОМИЈА

Турската Yildiz ја купи британската United Biscuits

Турската компанија за производство на кондиторски производи Yildiz објави дека го купила најголемиот британски производител на бисквити United Biscuits. Компанијата била продадена од акционерите на инвестициските фондови Blackstone и PAI Partners. Претставници на Yildiz, изјавија дека ќе се стремат да го забрзаат растот на компанијата преку веќе изградената логистичка мрежа од …

Повеќе »

Ноќевањата во Македонија за речиси 10% зголемени од лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во октомври 2014 година, во споредба со септември 2014 година, е зголемен за 0.1%. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групите Храна за 0.1% и Безалкохолни пијалаци за 0.1%. Индексот на цените на угостителските услуги …

Повеќе »

Албанија со 150 милиони долари ќе го реструктуира енергетскиот сектор

Светската банка потпиша договор со албанската влада во Тирана за заем во износ од 150 милиони долари. Со распределените средства ќе се финансира проектот за реструктуирање на енергетскиот сектор во Албанија, кој се наоѓа на прагот на банкрот. Претставничката на Светската банка Елен Голщејн, изјави дека реформите се единствениот начин …

Повеќе »

На 69-то место сме по просперитет

Македонија е поставена на 69-то место во годинешниов пласман за најпросперитетните земји во светот, за разлика од лани каде бевме на 79-тото место. Ова го објави британскиот истражувачки центар Legatum Institute. Нашата земја се рангира после нашите соседи Грција, која е на 59-то место и Бугарија на 48-мото место. Србија се …

Повеќе »

Меркел го дозволува излегувањето на Велика Британија од ЕУ

Германскиот канцелар Ангела Меркел не ја исклучува можноста Велика Британија да излезе од Европската унија (ЕУ). Според неа, сепак, како причина за таков чекор не би можело да се смета зголемувањето на придонесот од 2 милијарди во буџетот на Унијата. Според Меркел растечкиот број имигранти од земјите-членки ги натерало англиските власти …

Повеќе »

Се одржа регионалниот ReSPA министерски состанок

Заедничката соработка и размената на искуства меѓу земјите од западен балкан е клучно за напредок на патот кон ЕУ интеграција Регионалното школо за Јавна Администрација (ReSPA) денес во Холидеј Ин Скопје организира состанок на кој земаа учество Министри од седум земји од западен Балкан. Целта на оваа средба беше да …

Повеќе »

НБРМ: Банкарскиот систем успеа да ја задржи ликвидноста и солвентноста, а со тоа и својата стабилност и сигурност

На седницата, Советот на Народната банка го разгледа Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во Република Македонија во вториот квартал од 2014 година. Заклучено беше дека и во услови на надворешно опкружување исполнето со големи предизвици, банкарскиот систем успеа да ја задржи ликвидноста и солвентноста, а со тоа и својата …

Повеќе »

Африка ќе произведува повеќе гас од Русија до 2040 година

Супсахарска Африка ќе ја помести Русија како глобален гасен провајдер до 2040 година, покажуваат податоците на Меѓународната агенција за енергетика (IEA). Ова ќе ја стимулира Европската унија да се насочи кон намалување на зависноста од руско гориво преку инвестирање во јужноафриканскиот регион, пишува Euractiv. Според актуелниот извештај на IEA супсахарска …

Повеќе »

Руските банки губат $ 25 милијарди поради кризата во Украина

Скоро една година по избувнувањето на протестите на Мајда во Киев руските банки забележаа потенцијални загуби во подоцнежната криза во износ од 25 милијарди долари. Оваа сума била откриена на затворената седница кај премиерот Дмитриј Медведев во понеделникот, тврди Деловното издание РБК. Ако оваа сума ја одразува реалноста, загубите од …

Повеќе »