ЕКОНОМИЈА

Се намали индексот на трошоците на животот

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на трошоците на животот во март 2014 година, во однос на претходниот месец, изнесува 99.7, а индексот на цените на мало 98.8. Намалувањето на индексот на трошоците на животот од 0.3% во март 2014 година, во споредба со претходниот месец, е резултат …

Повеќе »

Русите бегаат од рубљата, купуваат евра и јени

Од февруари доминантната тема е конфликтот меѓу Украина и Русија, кој доведе до одвојување на Крим од Русија. Во главното сценарио на Рајфајзен рисрч не се очекуваат руски територијални претензии во источна Украина и ескалација со воени средства или тешко економско ембарго меѓу ЕУ, САД и Русија. Но, сепак, само …

Повеќе »

Златото се насочи кон прво месечно поевтинување за 2014 година

Златото се насочи кон првото месечно поевтинување оваа година, пренесува ” Блумберг “. Благородните метали за непосредна испорака достигнаа цена од 1 297,30 долари за унца во 8:53 часот по локално време во Сингапур. На 28 март златото падна до најниската вредност од 12 февруари наваму – 1 285,82 долари …

Повеќе »

Кина и Франција со трговски договори за 18 милијарди евра

Француски компании потпишаа трговски договори со Кина во вкупна вредност од 18 милијарди евра, соопштува АФП. Трговските спогодби, околу 50 на број, беа потпишани за време на посетата на кинескиот лидер Си Ѕинпин во Париз. Францускиот претседател Оланд го објави ова по завршувањето на средбата со кинескиот лидер одржана во …

Повеќе »

Крим ќе стане специјална економска зона

Според рускиот премиер Дмитриј Медведев во Крим треба да биде формирана специјална економска зона / СИЗ /, пренесува ИТАР -ТАСС. Откако ги решиме тековните проблеми во Крим ќе мора да размислуваме за долгорочен развој, објасни Медведев за време на специјалната социјалноекономска средба за поддршка на Крим и Севастопол. Според него …

Повеќе »

Прогнозата за кредитниот рејтинг на Русија беше деградирана

Прогнозата за кредитниот рејтинг на Русија беше деградирана од Standart & Poor’s и Fitch слезе во два последователни дена. Прогнозите се од “стабилни” во “негативни”. Прогнозата за кредитниот рејтинг на Русија беше деградирана од ” стабилна” во ” негативна” од кредитните агенции Standart & Poor’s и Fitch. Според Fitch причината …

Повеќе »

Завршија редовните road-show активности на Министерот за странски инвестиции Џери Наумоф и директорот на Дирекцијата за Технолошко индустриски развојни зони

Министерот за странски инвестиции Џери Наумоф и директорот на Дирекцијата за Технолошко индустриски развојни зони Виктор Мизо, денеска ја завршија четири дневната посета на Германија, како дел од редовните road-show активности. За време на посетата беше направен follow-up со поголем број на компании со кои Дирекцијата за ТИРЗ е во …

Повеќе »

Економијата на САД се подобрува по лутата зима

Продуктивноста во САД се искачила најмногу во февруари за последните шест месеци. Изгледа дека индустријата почна да се подобрува по суровото време, информираше агенцијата “Блумберг”. Произведената продукција се зголемува за 0,6 %, што е повеќе од очекуваното 0,3 %. Напредокот покажува заживување во економијата откако компаниите имаа тешкотии со испораките …

Повеќе »

Moody’s ја зголеми прогнозата на ЕУ

Меѓународната кредитна агенција Moody’s ги оцени изгледите на Европската унија / ЕУ / од “негативни” во “стабилна”. Во својата нова проценка Агенцијата го нагласува подобрувањето на финансиите на земјите -членки, како и смалувањето на ризиците поврзани со должничката криза во Еврозоната.

Повеќе »