ЕКОНОМИЈА

Африканската економија со стабилни прогнози и покрај тешкотиите

Се зголемува бројот на „се повеќе големи” ризици, заканувајќи да го нарушат растот на супсахарска Африка, меѓу кои се избувнувањето на Ебола во западниот дел на континентот, исламистичкиот екстремизам во некои земји и растечките фискални нерамнотежи кај други, предупредија во понеделникот од ММФ. Фондот сеуште очекува „солиден раст” кај повеќето …

Повеќе »

Moody’s го намали кредитниот рејтинг на Русија

Намален е кредитниот рејтинг на Сбербанк, банката ВТБ, Газпромбанк, Роселхозбанк, Внешкомбанк, Алфа банка и Агенцијата за хипотекарни станбени кредити. Прогнозата за долгорочните рејтинзи на останатите финансиски институции е негативна. На крајот на минатата недела Moody`s го намали кредитниот рејтинг на Русија за еден поен од Baa1 на Baa2 со прогноза …

Повеќе »

Русија може да издржи 4 години на западните санкции

Германската разузнавачка служба (BND) пресмета дека Русија може да издржи на западните санкции неколку години, јави „Дојче веле”. Според службата паричните резерви на Русија во моментов се 619 милијарди долари, што претставува 162% од државните расходи за оваа година. Тоа значи дека само со овие средства Русија би можела да …

Повеќе »

Германија и Кина потпишаа договор за 2 милијарди евра

Третата билатерална средба меѓу Германија и Кина заврши со потпишување на договор вреден 2 милијарди евра. Тоа вклучува соработка меѓу двете земји, вклучувајќи компании како Volkswagen, Daimler и европскиот производител на авиони Airbus (во кој германската влада поседува акции). Исто така Германија ќе работи на забрзување на процесот на потпишување …

Повеќе »

Еболата го погоди и Волстрит

Стравувањата од Ебола имаат големо влијание врз берзите во САД. Тоа го коментираше експертот од “Си Ен Би Си” Џим Крамер. И додека другите фактори исто така ја играат улогата, стравувањата за смртоносниот вирус влијаат на инвеститорите и ги тераат да ги продадат акциите во последните денови. „Сметам дека тоа …

Повеќе »

Инфлацијата во ЕУ: Бугарија со највисока негативна вредност, а Романија со најниска

Во септември 2014-та, годишната инфлација во еврозоната е 0,3%, што е намалување од 0,1% во однос на август. Ова е најниското ниво на показателот од октомври 2009 година. За споредба, во септември 2013-та инфлацијата во еврозоната била 1,1%. Ова го покажуваат конечните податоци за инфлацијата за месец септември на европската …

Повеќе »

Северна Кореја дава за изнајмување 15 хектари земјоделско земјиште

Северна Кореја изјавила интерес за давање под закуп на земјоделско земјиште во износ од меѓу 10 и 15 хектари. Станува збор за нивите во регионот Амур, соопштува ТАСС. Сеуште не се јасни параметрите на предлогот од страна на Пјонгјанг, но се очекува условот да биде на неа да се одгледуваат …

Повеќе »

Меркел со „буџетски” повик до членките на ЕУ

Канцеларот на Германија Ангела Меркел ги повика земјите од Европската унија да ги применуваат сопствените буџетски правила во однос на земјите со висок долг. Во говорот пред парламентот таа истакна дека сите земји членки на ЕУ го потпишаа Пактот за стабилност и раст, кој ја регулира фискалната дисциплина. „Сите, нагласувам …

Повеќе »

Намалувања на прометот во секторот Трговија

Според податоците на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во август 2014 година, во споредба со август 2013 година, гледано по групи и класи, намалување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 9.8%, а реално за 8.5%), трговија на …

Повеќе »