ЕКОНОМИЈА

Грција во паника! Ангела Меркел се збогуваше со Грција!

Ангела Меркел е подготвена да се збогува со Грција. Првата дама на Германија, изјави дека веќе не е во состојба да направи ништо за да го спречи излегувањето на земјата од ЕУ. И нешто повеќе – Меркел побара да се направат планови за непредвидени ситуации во случај земјата да излезе …

Повеќе »

Колкава е стапката на раст на БДП за првото тримесечје од 2015 година

Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2015 година изнесува 3.2%. Во првото тримесечје од 2015, најголем пораст е забележан во секторите: К и Л – Стручни, научни и технички дејности; Административни и помошни услужни дејности од 9.9%; …

Повеќе »

Колку и каде донира граѓанскиот и бизнис секторот во Македонија

Како да се зголеми соработката меѓу граѓанскиот и бизнис секторот во решавањето општествени потреби и предизвици; Какви се можностите што ги нуди Законот за донации и спонзорства во јавните дејности и конечно, како да се зголеми прибирањето ресурси од бизнис секторот од страна на граѓанските организации, се основните дилеми за …

Повеќе »

Грција си обезбеди нови 2,925 милијарди евра

Задолжената и под закана од банкрот Грција, успеа да обезбеди краткорочно нови средства од пазарите на капитал. Како што соопшти DPA, повикувајќи се на должничката агенција на земјата PDMA, Атина успеа да собере 2,925 милијарди евра за 13 и соодветно 26 недели во форма на краткорочни државни хартии од вредност. …

Повеќе »

Германија и Франција не прифаќаат да учествуваат на состанокот со Ципрас

Грција и нејзините меѓународни кредитори се придвижија кон работ на бездната вчера, откако лидерите на Германија и Франција не го прифатија да учествуваат на состанокот со грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесува Ројтерс. Според агенцијата целта е да се покаже поголем притисок врз грчката влада. Атина вели дека очекувала доверителите да …

Повеќе »

Ставрески: Невработеноста ќе се намали на 22%

И покрај ситуацијата во која се наоѓа земјава на политички план, продолжува тенденцијата секој квартал да се намалува неврaботеноста. Тоа е добро и верувам дека ќе продолжи и во иднина, при што нашиот таргет е да стигнеме до 22% невработеност за период од три до три ипол години, вели вицепремиерот …

Повеќе »

Јункер разочаран од Грција: Подобро да се сретнам со латиноамериканците отколку со Ципрас

Шефот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изрази разочарување од активностите на грчката влада, како пред еврокомесарите. Тој изјавил дека “Грција веќе загубила еден сојузник во лицето на комисијата”, пишува грчкиот весник “Имерисија”. Пред нив претседателот на ЕК додал дека отстапките што беа преземени од негова страна, се истрошија, бидејќи и …

Повеќе »

Ципрас се закани на Еврозоната

Грчкиот премиер Алексис Ципрас повторно покажа мускули, овој пат во интервју за италијанскиот весник “Кориере дела Сера”. Во него тој зборува за прекин на преговорите со кредиторите што “би било почеток на крајот на Еврозоната”. Според него, ако Грција банкротира, “пазарите веднаш ќе побараат нова жртва”, алудирајќи на другите европски …

Повеќе »

Ден по изборите, рекорден пад на турската лира и драстичен пад на берзата во Истанбул

Турската лира падна до рекордно дно во однос на доларот, а главниот берзански индекс на берзата во Истанбул загуби над 8% на почетокот на тргувањето во понеделникот, откако за прв пат по повеќе од една деценија владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) не успеа да освои апсолутно мнозинство на …

Повеќе »